ВР зробила крок до створення незалежного оператора ГТС

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада прийняла за основу законопроект законопроекту №2239-1 "Про внесення змін до деяких законів України у зв`язку з відділенням діяльності з транспортування природного газу". За документ проголосувало 286 народних депутатів, пише "БізнесЦензор".

Як наголошується в пояснювальній записці, законопроект розроблений з метою забезпечення виконання зобов`язань України щодо відокремлення діяльності з транспортування природного газу, відповідно до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, і з урахуванням відповідних положень Угоди про асоціацію з ЄС.

Як констатується, закон "Про ринок природного газу" передбачає обрання моделі відділення Ownership Unbundling (OU) і Independent System Operator (ISO). На виконання цього закону Кабмін постановою №840 вибрав модель відділення ISO. При цьому сертифікація незалежного оператора ГТС за моделлю ISO передбачає перевірку і підтвердження НКРЕКП відповідності кандидата ряду встановлених критеріїв. Для реалізації цього процесу і розроблений вищевказаний законопроект.

Нагадаємо, Кабмін перед попереднім раундом тристоронніх газових переговорів 19 вересня оновив план анбандлінга НАК "Нафтогаз України" шляхом відділення транспортування природного газу: новим оператором ГТС України буде АТ "Магістральні газопроводи України" (МГУ), 100% акцій якого передано від Міненергоекології для Мінфіну.

Планується, що на наступному етапі ПАТ "Магістральні газопроводи України" викупить компанію "Оператор газотранспортної системи України", на яку були переведені персонал і функції з управління ГТС.

ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" створено в складі "Укртрансгазу" в лютому 2019 року. Це дозволило почати юридичне відділення функції транспортування газу - спочатку в структурі НАК "Нафтогаз України", а після 1 січня 2020 року - поза групою "Нафтогаз".

Виділення незалежного оператора ГТС заплановано з 1 січня 2020 року. При цьому в представників уряду і керівництва "Нафтогазу" тривалий час були різні погляди на процес анбандлінга.