ВР обмежила розмір штрафів за прострочку по мікрокредитам

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект №1109 "Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення переліку кредитних договорів, на які поширюється дія Закону України "Про споживче кредитування".

Як констатує НБУ, цей документ відносить мікрокредити – розміром до однієї мінімальної зарплати (до 5 тис. грн) та строком до одного місяця – до споживчих кредитів.

Після вступу закону в дію на такі кредити будуть поширюватися вимоги закону «Про споживче кредитування» про розкриття повної вартості кредиту та права споживачів на отримання всієї необхідної інформації.

Нагадаємо, що сьогодні середній «чек» одного кредиту у фінкомпаній – це 3 711 грн, а середній строк – до одного місяця.

Як відтепер закон захищатиме права позичальників?

Перше – фінустанови повинні будуть вказувати повну процентну ставку за мікрокредитами. Відтепер законодавство вимагає від фінансових установ розкривати повну процентну ставку за мікрокредитом, повні витрати клієнта. Тобто мають піти в минуле кредити «під 0%», які на ділі перетворюються в кредити під 1 700% річних.

Друге – фінустановам заборонено нараховувати штрафи та пеню за мікрокредитами понад максимальну планку. Саме штрафи у випадку прострочки сьогодні можуть подвоїти-потроїти чи навіть збільшити вам борг у десять разів. Відтепер буде максимальна планка – штраф не може перевищувати подвійну суму кредиту.

Третє – якщо клієнт порушує умови договору про мікрокредит, фінустанова не має права підвищувати ставку.
Фінансові установи сьогодні, на жаль, цим зловживають – автоматично збільшують ставку з першого ж для прострочки додатково до нарахування штрафів. Відтепер ставка за мікрокредитом не може змінюватися у гіршу для клієнта сторону.

"Національний банк підтримує зазначені зміни у законодавство, як і будь які інші дії, спрямовані на підсилення захисту прав клієнтів фінансових установ", - зазначає регулятор.