Суд затвердив мирову про передачу газу для "Укрнафти" на 15 млрд грн, - Вітренко

Все про економіку та фінанси

Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко повідомив, що суд затвердив мирову угоду між "Укрнафтою" і "Укртрансгазом" про визнання права "Укрнафти" на газ вартістю майже 15 млрд грн у сховищах "Укртрансгазу", пише "БізнесЦензор".

За даними Вітренка, тепер "Укрнафта" передає цей газ "Нафтогазу" за укладеним договором купівлі-продажу цього газу. Вітренко зазначив, що "Нафтогаз" має отримати з держбюджету компенсацію за покладені спецзобов`язання, розрахуватися за газ з "Укрнафтою" (загальна сума - майже 15 млрд грн), а також надати передоплату до 14,6 млрд грн за газ, який "Укрнафта" буде видобувати і передавати "Нафтогазу" в майбутні періоди. Всі ці кошти "Укрнафта" має направити до держбюджету як погашення податкового боргу та сплати податків, що виникають у зв`язку із здійсненням цих операцій.

"Угодою передбачено, що якщо "Нафтогаз" не виконає свої зобов`язання і до 1 квітня 2020 року не розрахується за зазначені вище обсяги газу в сховищах, які "Укрнафта" передає "Нафтогазу", цей газ повинен бути повернутий "Укрнафті", - зауважив Вітренко .

За його словами, наглядова рада "Укрнафти" унеможливила нецільове використання коштів, оскільки прийнято рішення, що гроші від реалізації цього газу повинні йти виключно на сплату податкового боргу та податків, які виникають у зв`язку із здійсненням цих операцій.

Вітренко також нагадав історію створення цього спірного питання.

"Згідно з акціонерною угодою між "Нафтогазом" і міноритарними акціонерами, яких представляє Ігор Коломойський, "Нафтогаз" зобов`язаний сприяти "Укрнафті" в реалізації газу за ринковими цінами. Ця угода була підписана за часів прем`єрства Юлії Тимошенко. "Нафтогаз" намагався анулювати цю угоду в міжнародному арбітражі, але арбітражний суд не підтримав позицію "Нафтогазу", - сказав Вітренко.

"Нафтогаз" і "Укрнафта" в лютому 2019 року розпочали процес врегулювання суперечок і вирішення проблеми з податковим боргом "Укрнафти".

"Сторони погодили угоду, за якою "Укрнафта" продає "Нафтогазу" обсяг газу, який за рішенням Верховного Суду України повинен бути визнаний за "Укрнафтою", в сховищах "Укртрансгазу" (оператор газосховищ, який входить до групи компаній Нафтогаз)", - додав Вітренко.

За його даними, єдиним можливим варіантом визначення ціни по цій угоді була ринкова ціна на той момент, оскільки Закон України "Про акціонерні товариства" визначає такі угоди як угоди із зацікавленістю (враховуючи, що "Нафтогаз" є мажоритарним акціонером) і вимагає застосування ринкових цін.

"Зауважу, що це було далеко не найгіршим варіантом для "Нафтогаза", оскільки якби "Укрнафта" наполягала на грошовій компенсації вартості газу, яким вона була позбавлена ​​можливості розпоряджатися в період, визначений у рішенні Верховного суду України, то сума була б в 2,2 рази більша", - написав Вітренко.

Угодою також передбачається, що джерелом коштів для розрахунків з боку "Нафтогазу" буде компенсація, яку "Нафтогаз" повинен отримати з держбюджету відповідно до закону "Про ринок природного газу" за покладені на нього спеціальні обов`язки.

У свою чергу "Укрнафта" має використовувати ці кошти для погашення податкового боргу.

"Але ця угода не була реалізована. Уряд (Володимира) Гройсмана зажадав, щоб воно було погоджено не тільки наглядовою радою "Нафтогазу" (що було зроблено), а й окремим рішенням Кабінету Міністрів", - повідомив Вітренко.

"Нафтогаз" надав Кабміну документи для узгодження, але відповідне рішення навіть не розглядалося, додав він.

За словами Вітренка, лише недавно уряд Олексія Гончарука зняв ці обмеження.

Нагадаємо, 2,062 млрд куб. м - це спірний газ, який був видобутий "Укрнафтою" ще в 2006 році. Його покупка не була документально оформлена, а сам газ, за твердженням "Нафтогазу", використаний для потреб населення за чинним на той момент законодавством. "Укрнафта" оцінювала його вартість в 13,6 млрд грн. При цьому "Нафтогаз" в суді вказував, що зараз в сховищах ці обсяги газу відсутні.