ВР відмовилася відкласти обов`язкове використання РРО для частини "спрощенців"

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада відмовилася підтримати законопроект №4313-д про відтермінування обов`язкового застосування РРО для частини платників єдиного податку.

За відповідне рішення проголосували лише 17 нардепів, проти - 228, утрималися - 79, не голосували - 38.

Нагадаємо, 4 листопада Верховна Рада відправила на повторне перше читання законопроєкт №4313 про відстрочку обов`язкового використання РРО "спрощенцями".

Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» від 20.09.2019 №129-IX та Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг" від 20.10.2019 №128 були прийняті норми, які передбачають обов’язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) платниками, які перебувають на спрощеній системі оподаткування.

Так, з 01.01.2021 обов’язково мають застосовувати РРО та/або програмні РРО суб’єкти господарювання, які здійснюють:

- реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
- надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
- роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);
- діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена пунктом 11 статті 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
- діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
- діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);
- реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Із 01.04.2021 застосовувати РРО та/або програмні РРО будуть зобов’язані всі суб’єкти господарювання, крім платників єдиного податку першої групи.

При цьому згаданим на початку законопроектом №4313-д передбачено 

1. Перенести строки набрання чинності нормами щодо застосування РРО та/або програмних РРО для платників єдиного податку другої - четвертої груп (фізособам - підприємцям) з 1 квітня 2021 року на 1 січня 2022 року (крім тих, які здійснюють «ризикові» види діяльності).

2. У разі добровільного встановлення та початку застосування РРО та/або програмних РРО платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізособами - підприємцями) з неризикових груп, які не мають обов’язку їх застосовувати з 1 січня 2021 року, надати право таким платникам на отримання одноразової грошової допомоги з бюджету (за словами глави податкового комітету ВР Данила Гетманцева, йдеться про компенсацію частини сплаченого єдиного податку).

3. Внести зміни до Податкового кодексу та інших законодавчих актів щодо лібералізації застосування РРО фізособами - платниками єдиного податку, якими встановлюється 

- збільшення розміру загальної площі, дозволеної для надання в оренду на спрощені системі оподаткування (для житлової - до 400 кв. м; для нежитлової - до 900 кв. м.); 

- розширення переліку побутових послуг населенню, які надаються платниками єдиного податку;

- звільнення від застосування РРО платників єдиного податку 2 групи, за критерієм місця діяльності і розміру площі торгового об`єкта (40 кв. м. в місті, 60 кв. м. в селах при продажу в неспеціалізованих магазинах, продажу продуктів харчування, товарів культурного призначення, насіння, добрив, квітів, кормів, сувенірів, послуг перукарень і салонів краси, послуг надання тимчасового проживання (виключення - до 400 кв. м.);

- звільнення від відповідальності для платників єдиного податку при застосуванні РРО без використання режиму попереднього програмування, збільшення до двох розмірів МЗП різниці суми залишку готівки в касі для незастосування штрафу, звільняємо від штрафів за нестворення і незбереження інформації на контрольній стрічці і за неподання податкової звітності, пов`язаної із застосуванням програмного РРО.