Верланов: план податкових надходжень у бюджет за І квартал буде виконаний

Все про економіку та фінанси

Глава Державної податкової служби Сергій Верланов в інтерв’ю для “РБК-Україна” заявив, що план податкових надходжень за І квартал буде виконаний.

“Січень – традиційно складний період для дохідної частини бюджету, оскільки третина місяця це вихідні, і це відбувається з року в рік, тому рівень ділової активності, звичайно, не є таким, як в інші місяці. Разом з тим, цього року додалася низка інших зовнішніх факторів, зокрема – високий обмінний курс гривні, низька ціна на газ, тепла зима. Останнє з переліченого, у свою чергу, позначилося на тому, що ми отримали набагато менше рентних платежів, ніж очікували. Щоправда, з огляду на ці чинники українці менше витратили коштів на опалення своїх осель, і це плюс.

У будь-якому разі, ми маємо приголомшливі результати по чистому сальдо податку на додану вартість (це – нарахування мінус відшкодування): майже +7 млрд грн в січні цього року проти +3 млрд грн в січні 2019 р. Це при тому, що ми відшкодували 18 мільярдів, про що схвально говорив ринок, зокрема сільськогосподарський та металургійний сектори.

Є ще один важливий момент, а саме – специфіка вітчизняної податкової системи. В Україні найменшим циклом оподаткування є квартал, оскільки податок на прибуток сплачується щоквартально.

Хочу запевнити, що станом на лютий спостерігається позитивна динаміка, тому за підсумками першого кварталу Державна податкова служба виконає план з надходжень до державного бюджету за три місяці. Тобто за підсумками цього місяця ми надолужимо січневе відставання й у робочому режимі розпочнемо наступний, другий квартал”, - зазначив С. Верланов.

Окремо він прокоментував питання ПДВ:

“Традиційно окремою проблемою є боротьба з шахрайством при відшкодуванні ПДВ, із реєстрацією податкових накладних. Як відомо, постанова Кабміну №117, яка регулює процес моніторингу та блокування податкових накладних, – це фактично той механізм, який зрештою забезпечує автоматичне відшкодування ПДВ, і існування цього механізму в Україні є критично важливим для забезпечення рівних правил гри для усього вітчизняного бізнесу. Читачі, які слідкують за цією темою, знають, що були дуже серйозні намагання "збити" цю систему, як в публічному полі, так і в суді. Відтепер діє нова постанова №1165, яка зробила ще кращим, ще ефективнішим моніторинг цих ризиків.

Наша функція є аналітичною. Завдання податкової полягає у тому, щоб визначити, які підприємства проводять операції, метою яких є ухилення від сплати податків. І завдяки вже згаданій 117-й постанові про моніторинг податкових ризиків та її удосконаленій версії – постанові Кабміну №1165 – забезпечили додаткові надходження до бюджету на понад 2 млрд грн щомісяця.

Власне, ми досягли цього результату не тільки завдяки боротьбі з так званими конвертаційними центрами, а й з іншими випадками шахрайства з ПДВ – "скрутками", підміною груп товарів, нетиповим експортом тощо. Зараз, маю сподівання, ця робота ще більш інтенсифікується у зв’язку з тим, що Міністерством фінансів було призначено нового виконуючого обов`язки голови податкової міліції. І тоді, до сухих, але промовистих цифр про падіння обсягу тіньового ПДВ, які, до речі, ніхто не заперечує, ми додамо спільні операції з ефектними фотографіями, а країна дізнається про своїх героїв, які не хочуть припиняти протиправну діяльність”.