Верховний Суд скасував рішення НБУ про ліквідацію банку "Капітал" братів Щербанів

Все про економіку та фінанси

11 червня Верховний Суд відмовився задовольнити касаційні скарги НБУ і Фонду гарантування та залишив без змін рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 15.03.2018 й постанову Шостого апеляційного адмінсуду від 12.03.2019 (в справі №826/15723/17), якими було задоволено позов ТОВ “Промгаз України” і фізособи (Руслана Щербаня) та скасовано рішення Нацбанку про визнання неплатоспроможним й ліквідацію банку “Капітал”.

Згідно з судовими матеріалами, ТОВ “Промгаз України” та Р. Щербань були акціонерами банку “Капітал”.

НБУ в 2015 році ухвалив рішення про виведення банку “Капітал” з ринку в т.ч. на підставі скарг клієнтів, що фінустанова вчасно не виконувала свої зобов’язання та порушувала нормативи регулятора. Окремо Нацбанк вказував, що більшість активів “Капіталу” залишилися на тимчасово окупованих територіях.

Разом з тим, Верховний Суд у своєму рішенні зауважив таке:

“Під час розгляду та вирішення даної справи судами попередніх інстанцій встановлено, що висновки Національного банку України щодо неприведення ПАТ «АКБ «Капітал» своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства не відповідають критерію обґрунтованості, а отже, суди не втрутилися у дискреційні повноваження Національного банку України.

Враховуючи, що наявність не виконаних зобов`язань перед вкладниками - фізичними особами станом на 20.07.2015 не знайшла свого підтвердження, суди дійшли правомірного висновку, що доводи Національного банку України про те, що норматив миттєвої та поточної ліквідності ПАТ «АКБ «Капітал» дорівнює нулю, є необґрунтованими.

Національний банк України підтвердив, що до прийняття постанови від 20.07.2015 № 466/БТ отримав документи на підтвердження доформування страхових резервів, проте не розглянув їх із посиланням на недостатність часу для аналізу ліквідності забезпечення та здійснення розрахунків резервів.

Водночас висновок про недостатність сформованих резервів став однією з підстав для застосування до ПАТ «АКБ «Капітал» такого заходу впливу як віднесення банку до категорії неплатоспроможних, що також свідчить про необґрунтованість постанови від 20.07.2015 № 466/БТ з посиланням на недостатність сформованих резервів.

Висновок НБУ про подання Банком недостовірної звітності, що призвело до порушень правил організації статистичної звітності, внаслідок чого розмір регулятивного капіталу набув від`ємного значення та становив - 243,7 млн. грн., що призвело до порушення усіх нормативів, базою для розрахунку яких є регулятивний капітал, є необґрунтованим та протиправним”.

За даними НБУ, серед акціонерів банку “Капітал” був у т.ч. Євген Щербань - брат Руслана Щербаня (позивача). Вони - діти відомого політика та бізнесмена Євгена Щербаня, вбитого в 90-х рр.