Верховний Суд скасував процедуру санації "Укрбудспецтеху" Клімова

Все про економіку та фінанси

26 листопада Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ТОВ “Укрбудспецтех” та залишив без змін постанову Південно-західного апеляційного госпсуду від 23.09.2019 (у справі № 916/1950/16), якою на вимогу НБУ та Сбербанку було скасовано ухвалу Госпсуду Одеської області від 20.03.2019 про введення процедури санації ТОВ “Укрбудспецтех” строком на 6 місяців.

Провадження в справі про банкрутство ТОВ “Укрбудспецтех” було порушене судом у серпні 2016 року за ініціативою самої ж компанії.

За даними держреєстру, її кінцевий бенефіціар - екс-власник збанкрутілого “Імексбанку”, екс-нардеп Леонід Клімов.

Ухвалою Госпсуду Одеської області від 11.12.2017 було затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ «Укрбудспецтех», у т.ч. окремо внесені вимоги кредиторів, забезпечених заставою майна банкрута: НБУ - 3,47 млрд грн (перелік відповідних активів - тут), Сбербанку - 1,2 млрд грн, Імексбанку - 103,5 млн грн.

Відповідно до судових матеріалів, загальна сума грошових вимог конкурсних кредиторів до ТОВ “Укрбудспецтех” - 5,06 млрд грн, а вартість активів, що може бути врахованою для визначення рівня платоспроможності підприємства, - 30,5 млн грн.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що ТОВ "Укрбудспецтех" перебуває у стані “надкритичної неплатоспроможності”, а “економічних ознак наявності реальної можливості відновити платоспроможність протягом 6-ти місячного строку не встановлено” (цитата).

Верховний Суд погодився з оцінкою суду апеляційної інстанції.

Контекст

Як писав Finbalance, 11.03.2019 Госпсуд Одеської області в рамках справи №916/3200/17 про визнання банкрутом ПАТ “Туристично-виробнича фірма “Чорне Море” (у держреєстрі кінцевим бенефіціаром значився помічник Л. Клімова) частково визнав грошові вимоги ліквідатора Імексбанку до боржника на суму 290 млн грн як вимоги, забезпечені заставою майна боржника. Разом з тим, суд відхилив вимоги ліквідатора Імексбанку ще на 2,15 млрд грн.

Суд відхилив вимоги ліквідатора Імексбанку на 2,15 млрд грн, оскільки майно компанії, яке було забезпеченням за кредитними зобов’язаннями ТОВ «ТК «Контракт», ТОВ «РТК «Південь-плюс», ТОВ «ВО «Будмонтаж», ТОВ «Бугаз Делюкс» - у зв`язку із розірванням іпотечного договору та договору забезпечення - “вибуло з власності АТ «ТВФ «Чорне море»” (цитата).

Госпсуд Одеської області в межах цієї справи визнав вимоги Сбербанку до ПАТ “Туристично-виробнича фірма “Чорне Море” на 1,1 млрд грн (четверта черга) та 201 млн грн (шоста черга), а також вимоги НБУ на 3,16 млрд грн як вимоги забезпечені заставою майна боржника (згідно з судовими матеріалами, ПАТ “ТВФ “Чорне море” було майновим поручителем Імексбанку по рефінансуванню).

У лютому-2018 Антимонопольний комітет дозволив українській "дочці" Сбербанку набути у власність два готелі одеської мережі «Чорне море» (пов’язують з Л. Клімовим).

15.01.2015 НБУ ухвалив рішення про віднесення "Імексбанку" до категорії проблемних, а 21.05.2015 – про його ліквідацію.

Нацбанк заявляв, що забезпеченням по кредитам рефінансування для “Імексбанку” виступає в т.ч. стадіон «Чорноморець» та низка об’єктів комерційної нерухомості в Одесі.

Згідно з судовими матеріалами, загальний обсяг вимог НБУ до “Імексбанку” по рефінансуванню, який був визнаний Фондом гарантування, - 3,47 млрд грн.

Як писав Finbalance, 14.12.2018 Приморський райсуд м. Одеси відмовився задовольнити позов НБУ до нардепа Леоніда Клімова (в справі №522/179/16-ц) про стягнення як з поручителя “Імексбанку” 310 млн грн заборгованості за стабілізаційним кредитом від 28.11.2014, а також скасував арешт майна Л. Клімова (у т.ч. легковий автомобіль ВАЗ-2109, 1989 року випуску; акції у ПрАТ «Футбольний клуб Чорноморець», ПрАТ «Інвестиційна компанія «Примор’є-Інвест», ПАТ «Чорноморська транспортна компанія», АТЗТ «Центральний універмаг», ПрАТ «Страхова компанія «Примор’є», ПАТ «Спецавтоматика»).

Таке рішення суд обгрунтував тим, що НБУ подав позов до Л. Клімова із запізненням - 06.01.2016, тоді як строк дії поруки закінчився 27.11.2015 (останній день шестимісячного строку, передбачений законодавством для пред’явлення вимог після початку процедури ліквідації “Імексбанку”).

25.07.2019 Верховний Суд залишив без змін резолютивні частини ухвали Госпсуду Одеської області від 10.12.2018 та постанови Південно-західного апеляційного госпсуду від 27.02.2019 (у справі №916/2733/18), якими Фонду гарантування було повернуто його позовну заяву до колишніх бенефіціарів (у т.ч. Леоніда Клімова) і топ-менеджерів Імексбанку про стягнення 18,98 млрд грн заподіяної шкоди, яка, за версією ФГВФО, була спричинена Імексбанку діями вказаних пов`язаних осіб під час вирішення питання “щодо реалізації кредитної політики за 76 кредитними договорами” (цитата).

Верховний Суд констатував, що вимоги про стягнення шкоди у конкретно визначеному позивачем за кожним окремим кредитним договором розмірі “є самостійними вимогами, які не пов`язані ні підставами виникнення, ні поданими доказам та не є основними і похідними одна від одної, оскільки від задоволення одних не залежить задоволення інших”.

За даними ФГВФО, на 01.01.2019 вкладникам “Імексбанку” в межах гарантійної суми були виплачені компенсації на 4,2 млрд грн (95,5% запланованих виплат). Загальна сума акцептованих вимог кредиторів банку складає 9,3 млрд грн.

Фонд повідомляв, що оціночна вартість активів "Імексбанку" становить менше 15% від суми, зафіксованої у бухгалтерській звітності банку: у той час, як «на папері» вартість активів, включених до ліквідаційної маси, складає 14,95 млрд грн, чотири незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили їх у 2,1 млрд грн.

За даними Фонду, 90% корпоративних кредитів в "Імексбанку" - інсайдерські. Йдеться про 13,1 млрд грн. Єдине забезпечення за половиною портфелю – стадіон в Одесі ("Чорноморець").

ФГВФО констатував, що за кілька місяців до визнання "Імексбанку" неплатоспроможним з нього були виведені високоліквідні застави (у т.ч. нерухомість біля моря) по 41 кредиту юросіб-інсайдерів. Замість цього єдиним забезпеченням за договорами на суму 8,3 млрд грн став футбольний стадіон, тоді як незалежні оцінювачі оцінили його на рівні 1,2 млрд грн.

Про намагання ФГВФО отримати контроль над стадіоном "Чорноморець" - тут. Про боротьбу за бізнес-центр “Шевченківський” - тут. Про арешти об`єктів нерухомості Клімова в рамках кримінального провадження СБУ, передачу майна під управління АРМА - тут і тут.