Верховний Суд розглядає позов держателя євробондів Приватбанку щодо bail-in

Все про економіку та фінанси

17.11.2020 Верховний Суд розгляне касаційні скарги Приватбанку, Мінфіну, НБУ на рішення Госпсуду м. Києва від 28.03.2018 та постанову Північного апеляційного госпсуду від 21.01.2019 в справі №910/8012/17 (за позовом панамської компанії THEO Worldwide Corp до Приватбанку про визнання недійсним правочину та стягнення 663 тис дол).

Суд апеляційної інстанції в рамках цього спору скасував рішення суду першої інстанції в частині щодо стягнення з Приватбанку на користь THEO Worldwide Corp. 574,8 тис дол як відшкодування збитків за списання зобов’язань банку перед цією панамською компанією (як держателем євробондів), що було проведене в грудні 2016 року в ході націоналізації Приватбанку в рамках операції bail-in (відповідні права вимоги THEO Worldwide Corp. до Приватбанку були примусово конвертовані в акції банку, які згодом Мінфін - разом з іншими акціями фінустанови - викупив за 1 грн).

Водночас суд апеляційної інстанції залишив без змін рішення суду першої інстанції в частині щодо визнання недійсним договору №63/2016 від 20.12.2016 про примусове придбання компанією THEO Worldwide Corp. акцій Приватбанку.

Верховний Суд поновив розгляд цієї справи у жовтні.

Нагадаємо, в грудні 2016 року під час націоналізації Приватбанку під bail-in (примусову конвертацію вкладів в акції банку) потрапили кошти вкладників та інвесторів (у т.ч. держателів євробондів) загалом на 29,4 млрд грн. На цю суму був збільшений статутний капітал Приватбанку. Після завершення цієї операції Мінфін викупив Приватбанк у ФГВФО за 1 грн та "залив" у “статутник” 155 млрд грн (додатковий випуск акцій на вказану суму був оплачений держоблігаціями).

Під операцію bail-in потрапили зобов’язання Приватбанку перед держателями трьох випусків євроблігацій:

- на 175 млн дол з погашенням 28.02.2018;
- на 200 млн дол з погашенням 23.01.2018 (з них 40 млн дол погашені в серпні-2016);
- на $220 млн (субборг) з погашенням у 2021 році.

Ці євробонди були оформлені на UK SPV Credit Finance plc. Наприкінці жовтня 2017 року НБУ погодив зміну структури банківської групи Приватбанку, виключивши з її складу в т.ч. компанію UK SPV Credit Finance plc.

Раніше Приватбанк повідомляв про рішення лондонського суду щодо виплат для обмеженого кола держателів його євробондів (непов’язаним з екс-акціонерами).

За даними Приватбанку, в ІІ кварталі він сформував резерви на 6,4 млрд грн у зв`язку з "ймовірністю вибуття ресурсів за результатами розгляду позовів проти банку, пов`язаних із проведеним обміном необтяжених грошових зобов`язань банку перед пов`язаними особами на акції додаткової емісії банку в грудні 2016 року" (цитата).

Заступник глави наглядової ради Приватбанку Артем Шевальов заявляв, що Приватбанк не створював додаткових резервів у судовому спорі з компаніями Суркісів щодо $350 млн (примусове стягнення яких Верховний Суд зупинив у вересні).

Радниця керівника Офісу президента України з банківських питань Вікторія Страхова уточнювала, що резерви, сформовані Приватбанком у другому кварталі 2020 року, розраховані на виплати за єврооблігаціями, що потрапили під bail-in. "Це не під bail-in щодо Суркісів, це під bail-in щодо неколомойської частини євробондів”, - констатувала В. Страхова.

Про застосування судами "антиколомойського" закону в справах щодо bail-in у Приватбанку - тут.