Верховний Суд дав Фонду держмайна новий шанс на реприватизацію "Укртелекома"

Все про економіку та фінанси

28 серпня Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу Фонду держмайна та скасував рішення судів нижчих інстанцій (в справі №910/7708/17), якими Фонду держмайна було відмовлено в задоволенні позову до ТОВ “ЕСУ” (кінцевий бенефіціар - Рінат Ахметов) про розірвання договору купівлі-продажу 92,79% акцій “Укртелекома” та стягнення 81,9 млн дол пені (за прострочення виконання зобов`язання із внесення інвестицій).

Верховний Суд відправив цю справу на новий розгляд у суд першої інстанції.

Свої позовні вимоги Фонд держмайна обгрунтовував тим, що ТОВ "ЕСУ" неналежним чином виконує зобов`язання, взяті під час приватизації “Укртелекома” в 2011 році: компанія не внесла інвестицій у визначеному розмірі, не створила та не передала у держвласність телекомунікаційну мережу спецпризначення.

У свою чергу ТОВ “ЕСУ” констатувало, що внесення інвестицій в розмірі 450 млн дол не було фіксованою умовою конкурсу з приватизації “Укртелекома”, і наводилося лише як “план”, а не зобов`язання ТОВ "ЕСУ.

У рамках цієї справи суди першої та апеляційної інстанції в жовтні-грудні 2017 року задовольнили позов Фонду держмайна, однак Верховний Суд скасував відповідні рішення в липні 2018 року та передав справу на новий розгляд у Госпсуд м. Києва, який 07.11.2018 позов ФДМУ відхилив а 26.02.2019 Північний апеляційний госпсуд залишив це рішення без змін.

Верховний Суд у постанові від 28.08.2019 зазначив, що з рішень судів першої та апеляційної інстанції “не вбачається, на підставі яких саме доказів (належних, допустимих, достовірних та достатніх) суди дійшли висновку про здійснення інвестицій саме на суму 450 000 000 дол. США” (цитата).

“Посилаючись на наявність в матеріалах справи кошторису інвестицій ТОВ "ЕСУ" на кожний рік, суди не звернули увагу, що вказані документи стосуються інвестицій/витрат ПАТ «Укртелеком», а не ТОВ «ЕСУ». Враховуючи невстановлення судами попередніх інстанцій всіх обставин справи, які необхідні для правильного вирішення даного спору, рішення та постанова в частині первісного позову підлягає скасуванню, а справа направленню на новий розгляд”, - зауважив Верховний Суд.

Нагадаємо, Фонд держмайна продав 92,79% акцій “Укртелекома” в 2011 році за 10,6 млрд грн. Фінансуванню відповідної операції сприяв у т.ч. випуск облігацій ТОВ “ЕСУ” на 4,6 млрд грн, більшість з яких (на 4 млрд грн) були викуплені Ощадбанком та Укрексімбанком. Відповідні папери мали бути погашені в березні 2017 року, що, однак, не відбулося (тобто був допущений дефолт). Наразі держбанки намагаються стягнути відповідні кошти з ТОВ “ЕСУ” (деталі - тут і тут).

Наразі кінцевим бенефіціаром ТОВ “ЕСУ” є Рінат Ахметов. Водночас оточення Дмитра Фірташа в судах намагається стягнути з Р. Ахметова 760 млн дол, недоплачених за куплений у 2013 році "Укртелеком", а також 60 млн дол нарахованих за декілька років відсотків.