Валютні резерви НБУ з початку вересня "просіли" на $2,55 млрд

Все про економіку та фінанси

За даними глави ради НБУ Богдана Данилишина, на 29.09.2020 валютні резерви Нацбанку становили 26,5 млрд дол, “що є достатнім [обсягом] для стабілізації надмірних коливань на валютному ринку” (цитата), пише “БізнесЦензор”.

На початок вересня валютні резерви НБУ становили 29,05 млрд дол, на початок 2020 року - 25,3 млрд дол.

За даними НБУ, в період з 21 по 25 вересня він продав на ринку 160,5 млн дол, з 14 по 18 вересня - 71 млн дол, а з 7 по 11 вересня купив 22,5 млн дол, з 31 серпня по 4 вересня - 11,5 млн дол. Станом на кінець минулого тижня НБУ з початку року викупив на ринку 4,51 млрд дол, а продав 3,52 млрд дол.

Начальник управління дилінгових операцій Райффайзен Банку Аваль Юрій Гриненко в коментарі для НВ нагадав, що початок вересня запам’ятався найбільшим за останній час погашенням валютних ОВДП на більш ніж $2 млрд, що, як зазначається, не могло не призвести до практично пропорційного скорочення золотовалютних резервів. «Крім цього, з початку вересня зменшилася активність з боку аграріїв, оскільки продажі валюти від зернових вже почали скорочуватися, а соняшник і кукурудзу тільки розпочали збирання. Таким чином, виникла пауза в валютних надходженнях з боку агросектора, яка також сприяла зниженню пропозиції валюти на ринку і зростанню обмінного курсу, — пояснив банкір. — На цей період також припадали купівлі валюти для виплати дивідендів з боку дочок великих міжнародних банків і компаній, а також спостерігався поступовий вихід нерезидентів з наших гривневих ОВДП».

Керівник валютно-фінансового департаменту Сітібанку (Україна) Владислав Сочинський пов’язав ослаблення гривні з сезонною бізнес-активністю. «У вересні ми побачили її традиційне зростання. Крім цього, імпортери збільшили попит на валюту приблизно на 20−40% в порівнянні з літнім періодом», — сказав фінансист.

Начальник центру ринків капіталу Ukrsibbank BNP Paribas Group Олександр Дуда підтвердив, що протягом вересня спостерігався значний попит на валюту з боку імпортерів і досить скромні обсяги продажу валюти експортерами з урахуванням сезону збору врожаю. «Ймовірно, експортери не поспішають продавати валюту на зростаючому тренді в умовах істотно знижених процентних ставок по гривневих ресурсах, оскільки альтернативою продажу валюти може слугувати кредит в гривні» — сказав він. За його словами, НБУ продовжує згладжувати надмірні коливання курсу валют, проводячи валютні інтервенції.

Начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Олексій Блінов також зазначає, що ослаблення гривні в останні тижні обумовлено традиційним осіннім переходом до розширення торгового дефіциту, а також додатковим попитом на іноземну валюту внаслідок репатріації іноземними інвесторами дивідендів від фінансових результатів, отриманих в попередні періоди. «У цьому контексті вересень 2020 року не є чимось новим: аналогічне зміщення курсу спостерігалося і в 2018 році, коли курс від літніх рівнів 26−27 грн/$ перейшов на котирування в діапазоні 28,3 наприкінці вересня. Аналогії з осені 2019 року недоречні з огляду на її аномальність: тоді сезонне ослаблення гривні було повністю перекреслено переважаючим над ринком припливом іноземних інвестицій в ОВДП», — сказав він.

На думку О. Блінова, основними факторами занепокоєння учасників валютного ринку є неврегульованість питання фінансування бюджетного дефіциту, а також загрози нової паузи у фінансуванні від МВФ та інших міжнародних фінансових організацій. Події за цими двома треками будуть визначальними для динаміки обмінного курсу в найближчі місяці.