Валютні резерви НБУ в 2019 році зросли на 22% - до $25,3 млрд: це 7-річний максимум

Все про економіку та фінанси

НБУ повідомив, що за підсумками 2019 року його валютні резерви зросли на 22% і на 01 січня 2020 року сягнули 25,3 млрд дол.

"Такий обсяг резервів не лише перевищив останній прогноз Національного банку (23 млрд дол. США в еквіваленті, згідно з Інфляційним звітом за жовтень 2019), а й сягнув семирічного максимуму – востаннє більший від вищезазначеного обсяг було зафіксовано ще у грудні 2012 року", - констатує Нацбанк.

Він зауважує, що збільшити міжнародні резерви загалом на 4,5 млрд дол за рік вдалося завдяки збереженню сприятливої ситуації на валютному ринку, яка зумовлювалася "подальшим прискоренням економічного зростання і стійким припливом іноземного капіталу в країну" (цитата).

"Нарощування міжнародних резервів відбулося в рік проведення подвійних виборів та здійснення пікових виплат за зовнішнім державним боргом, що є додатковим свідченням зміцнення макрофінансової стабільності в країні", - додає НБУ.

Центробанк додає, що упродовж року пропозиція валюти на міжбанківському ринку значно переважала попит.

Як констатується, високий рівень пропозиції забезпечували українські компанії-експортери, передусім, аграрії, які, навіть попри певне погіршення умов торгівлі на світових ринках, нарощували обсяги продажів, а також іноземні інвестори, які продали 4,3 млрд дол. США для купівлі гривневих державних облігацій (ОВДП).

Крім того, зовнішнє фінансування активно залучали державні та приватні компанії.

Водночас попит імпортерів на валюту був помірним, зокрема завдяки зниженню світових цін на енергоносії. Також меншими були обсяги репатріації дивідендів бізнесу за кордон.

За підсумками року чиста купівля валюти Національним банком сягнула 7,9 млрд дол. США, що є найвищим показником за останні 14 років.

У помісячному вимірі міжнародні резерви найбільше зросли у грудні на тлі несуттєвих виплат за зовнішнім боргом і збільшення пропозиції іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку – на 15,4% або 3 370,5 млн дол.

НБУ зазначає, що динаміку резервів у грудні визначали такі чинники.

По-перше, операції Національного банку на міжбанківському валютному ринку. Активний продаж валюти приватним сектором економіки, державними компаніями, а також іноземними інвесторами дав змогу Національному банку поповнити міжнародні резерви на 2 933,3 млн. дол. США (чиста купівля валюти). Зокрема, було куплено 1743,3 млн дол. США за єдиним курсом, 510,0 млн дол. США через вибір найкращого курсу і 730 млн дол. США шляхом проведення аукціонів. Водночас для згладжування коливань у бік знецінення Національний банк продав у продовж одного торгового дня 50,0 млн. дол. США за єдиним курсом.

По-друге, операції Уряду з управління державним боргом. Загалом на обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті було спрямовано 220,3 млн дол (в еквіваленті). З цієї суми 181,3 млн дол сплачено за облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП), а решту коштів – за іншими зобов’язаннями перед іноземними кредиторами та міжнародними фінансовими організаціями. Ці витрати були компенсовані надходженнями на користь Уряду 514,0 млн дол, у тому числі: 259,0 млн. дол та 198,0 млн. євро від розміщення ОВДП.

По-третє, переоцінка фінансових інструментів (зміна ринкової вартості та курсу гривні до іноземних валют). У минулому місяці їхня вартість збільшилася на 143,6 млн дол. США (в еквіваленті).

"Поточний обсяг міжнародних резервів покриває 3,9 місяця майбутнього прогнозованого імпорту і є достатнім для виконання зобов’язань України та поточних операцій Уряду і Національного банку", - резюмує НБУ.