В уряді кажуть, що "тіньова" економіка в 2019-му зменшилася до 28% обсягу офіційного ВВП

Все про економіку та фінанси

За оцінками Мінекономіки, рівень тіньової економіки у 2019 році склав 28% від обсягу офіційного ВВП, що на 3 в.п. менше за показник 2018 року.

Як зазначається, всі методи, з використанням яких здійснюється оцінка рівня тіньової економіки, зафіксували зменшення рівня порівняно з 2018 роком. Зокрема:

- метод збитковості підприємств та метод “витрати населення – роздрібний товарооборот” показали зменшення рівня тіньової економіки на 3 в.п. кожний і склали відповідно 17%1 та 43% від обсягу офіційного ВВП;

- монетарний метод зафіксував зменшення рівня тіньової економіки на 2 в.п. (до 22% від обсягу офіційного ВВП);

- за електричним методом рівень тіньової економіки зменшився на 1 в.п. (до 26% від обсягу офіційного ВВП).

Мінекономіки констатує, що продовжується тенденція щодо зниження рівня тіньової економіки, але залишається неподоланою низка чинників, що стримують процеси детінізації економіки в Україні, серед яких варто виділити:

- низький рівень захисту прав власності;

Довідково: відповідно до Звіту про Глобальний індекс конкурентоспроможності 2019 ефективність державних та суспільних установ (“Інституцій”) залишається одним з найбільших конкурентних “провалів” економіки України (104 місце серед 141 країни). За рівнем захисту прав власності у рейтингу ГІК 2019 Україна знаходиться на 128 місці; за рівнем захисту прав інтелектуальної власності – на 118 місці відповідно.

- недосконалість судової системи країни (основними вадами якої визнаються недостатня інституційна спроможність та незалежність гілок судової системи), як наслідок, низький рівень суспільної довіри до неї;

Довідково: експерти рейтингу Глобального індексу конкурентоспроможності 2019 оцінили незалежність судової влади в Україні на рівні, що відповідає 105 місцю серед 141 країни, а ефективність правової системи в арбітражному врегулюванні – на рівні 103 місця відповідно.

- високий рівень корупції в країні;

Довідково: експерти рейтингу “Індекс сприйняття корупції 2019” оцінили рівень корупції в Україні у 30 балів, що на 2 бали менше ніж у рейтингу 2018 року (за шкалою від 0 до 100, де 0 означає найвищий рівень корупції відповідно до сприйняття респондентів, а 100 - найнижчий), що відповідає 126 місцю серед 180 країн, які увійшли до рейтингу (120 місце серед 180 країн у рейтингу 2018 року). За висновками експертів рейтингу, в Україні продовжувала обмежуватись незалежність антикорупційних органів, затягувався запуск Вищого антикорупційного суду, створювались штучні законодавчі обмеження. Акцент було зроблено на провальній судовій реформі та відсутності реформ в органах правопорядку загалом.

- збереження викликів забезпеченню стабільного функціонування фінансової системи країни;

Довідково: у кредитному портфелі банків значною залишається частка непрацюючих кредитів. Станом на 01.01.2020 частка непрацюючих кредитів у загальному обсязі кредитування становила 53,83% (станом на 01.01.2019 – 55,83%). Це зумовлено, насамперед, низькою кредитоспроможністю позичальників.

- наявність територій, непідконтрольних уряду, утворених у ході збройного конфлікту на території країни, та, як наслідок, зростання “потенційних можливостей” для виникнення нових схем контрабанди товарами.