В Офісі президента не виключають варіант викупу Нацбанком ОВДП у банків

Все про економіку та фінанси

Радник керівника Офісу президента з банківських питань, член наглядової ради Укрексімбанку Вікторія Страхова ініціює дискусію про можливі заходи "кількісного пом`якшення" і допускає викуп ОВДП Нацбанком у банків за операціями РЕПО по низькій ставці, пише "Інтерфакс-Україна".

"Єдине - я проти того, щоб грошова маса витекла в споживання. Я за те, щоб на підтримку бізнесу і великі інфраструктурні проекти, що створюють робочі місця", - написала В. Страхова на своїй сторінці в Facebook.

Серед таких проектів вона назвала, як приклад, проекти дорожнього будівництва. "А у випадку МСБ - робити кредитні лінії з місячним лімітом вибірки", - додала Страхова.

Вона зазначила, що однією з причин для ініціювання такої дискусії є те, що інфляція в річному вимірі за підсумками березня сповільнилася до 2,3%.

Радник глави ОП вважає, що величину кількісної підтримки "по-українськи" можна відкалібрувати. "Тут питання хірургічної точності потрібне... Або альтернатива - НБУ опускає облікову до 3%. Але це таки екзотично", - написала Страхова.

За її словами, фінансування МВФ і донорів буде в Україні через 1-2 місяці, тоді як заходи підтримки потрібні сьогодні, так як ситуація складна і продовжує погіршуватися.

Раніше в четвер глава Ради НБУ Богдан Данилишин закликав правління центробанку покрити через операції з ОВДП 160 млрд грн дефіциту бюджету під загрозою реструктуризації Кабміном виплат за цими облігаціями резидентам (крім фізосіб) на 128 млрд грн в травні-грудні цього року.

Разом з тим виконавчий директор Центру соціальних досліджень "Case-Україна" Дмитро Боярчук вважає, що "кількісне пом`якшення" може бути вигідним виключно країнам з вільно конвертованою валютою:

"Чому «кількісне пом’якшення» одним на користь, а іншим – тільки погіршує стан справ? У чому така принципова різниця? Ніт, не вгадали – це не розмір ВВП. Називається ця різниця «вільноконвертованість валюти». Якщо ваша валюта приймається до розрахунку в більшості куточків світу, і експортно/імпортні контракти легко оформлюють у вашій валюті, то ви маєте привілей «кількісно пом’якшувати» і від цього отримувати вигоду. Це тимчасова міра, але вашій економіці вона може піти на користь. Тимчасово.

Якщо ж національна валюта – це певний сорт дерева і в обігу вона лише в межах кордонів, то уся надрукована… вибачте «кількісно пом’якшена» грошова маса просто затопить ваш внутрішній обіг з відповідними наслідками для обмінного курсу та цін".

Заступник глави Мінекономіки, екс-директор департаменту монетарної політики НБУ Сергій Ніколайчук зазначив, що фінансування бюджету України шляхом покупки центробанком ОВДП на вторинному ринку приведе до розбалансування фінансової системи країни і створить додаткові проблеми для економіки і добробуту населення.

Ніколайчук також прокоментував пост Данилишина: "Тут не стільки карго-культ, скільки абсолютне нерозуміння базових принципів фінансів і гра на стороні ІВК (літери співпадають з ініціалами екс-співвласника Приватбанку Ігоря Коломойського, - ред.)".

Як повідомлялося, Рада НБУ 31 березня вирішив виключити внесену в 2018 році в Стратегію монетарної політики НБУ заборону на покупку державних цінних паперів і проведення операцій, які можуть мати ознаки прямої або непрямої підтримки бюджетних витрат, а також відмовитися від встановлення верхньої межі обсягу держпаперів в портфелі центробанку.

У той же час правління Нацбанку неодноразово заявляло про відсутність планів повертатися до практики покупки ОВДП у банків, яка може бути елементом прихованого фінансування дефіциту держбюджету.