"Нафтогаз" назвав ціну на газ для населення за новою формулою, якою затвердив Кабмін

Все про економіку та фінанси

Кабмін вніс зміни в положення про покладання спеціальних зобов`язань на ринку газу, обмеживши для НАК "Нафтогаз України" ціну продажу середньоарифметичним значенням ціни газу на нідерландському хабі TTF. Відповідна постанова №17 від 24 січня опублікована на сайті уряду, повідомляє "БізнесЦензор".

Кабмін вказує, що з 1 січня ціна покупки газу по спецзобов`язанням не може бути вищою за ціну її продажу відповідно до викладених вище умов плюс торгова надбавка НАК на рівні 1,917% від цієї ціни. 

Як повідомлялося, згідно з постановою Кабінету Міністрів №485 від 05.06.2019, з червня минулого року "Нафтогаз" був зобов`язаний продавати газ населенню за мінімальним значенням із чотирьох сформованих на ринку: середня ціна імпорту за даними МЕРТ; ціна НАК для промисловості; середньозважена ціна на торгах на Українській енергетичній біржі, спецзобов’язання за постановою №867.

P.S.

"Нафтогаз" заявив, що в січні 2020 року оптова ціна на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яким НАК постачає газ в рамках спеціальних обов’язків (ПСО), становитиме 4,65 грн за кубометр (без врахування ПДВ, націнки газзбутів та витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами).

Це на 25% менше, ніж у січні 2019 року.

"Нова ціна розрахована Нафтогазом відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 17 від 24 січня 2020 року. Таким чином Україна виконує зобов’язання перед МВФ щодо поетапного переходу до ринку газу з вільним ціноутворенням та конкуренцією за побутового споживача між багатьма постачальниками газу.

Оптова ціна Нафтогазу відповідає рівню імпортного паритету. За новою методикою, ціна на поточний місяць визначатиметься згідно з фактичними біржовими торгами, які відбувалися з 1 по 22 число цього місяця. Компанія публікуватиме ціну на поточний місяць протягом кількох робочих днів після 22 числа", - констатує "Нафтогаз".

Очікується, що затверджений урядом підхід до розрахунку ціни на газ для захищених споживачів діятиме до 30 квітня 2020 року. "Нафтогаз" розраховуватиме ціну за цими принципами щомісячно на січень-квітень 2020 року включно.

"Затверджений порядок передбачає, що ціна на газ для українських захищених споживачів змінюватиметься відповідно до цінових тенденцій на європейському ринку. Ця ціна може коливатися як у бік зменшення, так і збільшення в залежності від ринкової ситуації, балансу попиту та пропозиції, погодних умов.

З 1 травня 2020 року Україна взяла на себе зобов`язання повністю лібералізувати ринок постачання газу побутовим споживачам і забезпечити умови для конкуренції в цьому сегменті", - зауважує НАК.

"Нафтогаз" підкреслює, що оптова ціна 4,65 грн/куб. м діятиме замість квартальної гарантованої ціни, яку Нафтогаз запропонував усім захищеним споживачам на період з січня по квітень 2020 року, а також раніше затвердженої місячної ціни на січень (5,5 грн за куб. м).

Нова, знижена ціна газу застосовуватиметься автоматично для побутових споживачів, незалежно від того, яку ціну споживач обрав раніше – квартальну чи щомісячну. Побутовим споживачам не потрібно нікуди звертатися чи оформлювати будь-які документи.

Виробникам тепла (підприємствам ТКЕ та ОСББ) необхідно терміново оформити додаткові угоди з Нафтогазом про зменшення ціни на січень 2020 р.

Клієнти, які раніше придбали газ на умовах пропозиції від Нафтогазу «Газовий запас», можуть сплачувати поставки за зниженою ціною, невикористаний залишок коштів буде повернутий на рахунки споживачів в кінці опалювального сезону, додає НАК.

Також "Нафтогаз" зауважив, що розраховує лише рівень оптової ціни газу. Роздрібна ціна газу для кінцевих споживачів включає також інші компоненти, які визначаються урядом або регулятором НКРЕКП, зокрема:

- вартість транспортування газу магістральними та розподільними мережами (залежить від регіону, в якому постачається газ);

- гранична націнка роздрібних постачальників газу (газзбутів) 2,5%;

- ПДВ 20%.