Бюджетний спір: уряд зберіг у проекті кошторису на 2021 рік план відрахувань НБУ на 33 млрд

Все про економіку та фінанси

У проекті держбюджету на 2021 рік, який Кабмін вніс у Верховну Раду для розгляду в другому читанні, закладені відрахування НБУ на суму не менше 33 млрд грн (як це було і в першій редакції документу, яку пропонував уряд), тоді як нардепи хотіли збільшити цю суму до 45 млрд грн.

Неврахування пропозиції нардепів Кабмін пояснив тим, що відповідно до статті 33 Бюджетного кодексу і статті 51 закону «Про Національний банк України», НБУ щорічно подає президенту, парламенту й уряду до 15 квітня поточного року уточнену інформацію про розрахунок частини прогнозованого прибутку до розподілу, яка підлягатиме перерахуванню до держбюджету, на три наступні роки. За уточненою інформацією, частина прогнозованого прибутку до розподілу Нацбанку, яка підлягає перерахуванню до держбюджету становить 22,6 млрд грн.

04.11.2020 НБУ своїм листом №62-0013/64770 повідомив Мінфіну, що потрібно враховувати суму 22,6 млрд грн як надходження від Нацбанку в 2021 році.

При цьому, відповідно до розрахунків Мінфіну, частина прогнозованого прибутку до розподілу Нацбанку, яка підлягає перерахуванню до держбюджету 2021 року, могла б сягати щонайменше 33 млрд грн.

Нагадаємо, два тижні тому глава НБУ Кирило Шевченко таким чином коментував вказану ситуацію:

"Що стосується перевищення доходів над видатками НБУ, це перекликається з питанням незалежності. Тому що незалежність центрального банку полягає і у фінансовій незалежності. Нас, м’яко кажучи, трохи здивувало збільшення цієї цифри з 33 до 45 млрд [сума, яку пропонували нардепи, - ред.]. Але я хочу сказати, що для Національного банку ключовою є та сума, яка виникне після того, як міжнародні аудитори підтвердять звітність Нацбанку.

І одразу ж після того, як ми побачили число 45, ми про це повідомили і профільний комітет Верховної Ради, і Міністерство фінансів. Позиція Нацбанку в цьому питанні залишається незмінною: згідно із законом ми можемо перерахувати в бюджет виключно ту суму, яка вийде в результаті підтвердження нашими аудиторами. Попередньо ця сума була заявлена 22,6 млрд грн.

<...> Вихід із ситуації дуже простий. У проекті закону про бюджет ми пропонуємо Міністерству фінансів спиратись на ті цифри, які дав Національний банк України, і які є реалістичними”.

Додамо, що 1 квітня 2020 року НБУ перерахував до держбюджету 42,7 млрд грн – усю суму частини прибутку до розподілу, що визначена для перерахування до держбюджету за результатами 2019 року.