Уряд залучить юристів для арбітражу з китайцями щодо заводу "Мотор Січ"

Все про економіку та фінанси

Міністерство юстиції України планує залучити юридичного радника для захисту інтересів держави в міжнародному арбітражі на суму понад $3,5 млрд, який ініціювали китайські інвестори ПАТ "Мотор Січ", пише "Інтерфакс-Україна" з посиланням на проект розпорядження Кабміну.

Згідно з пояснювальною запискою до нього на сайті уряду, позивачами виступили громадяни Китаю Ван Цзин, Лі Фенджу, Рен Джінлінг, Сйю Ченшун і Ліу Яннінг, які вказують, що є акціонерами "Мотор Січ" і мають право на захист своїх інвестицій згідно з відповідною міжурядовою угодою України і Китаю від 1992 року

Згідно з документом, інвестори оскаржують дії Служби безпеки України, яка порушила кримінальну справу за фактом покупки акцій і домоглася арешту цих акцій, а також неодноразові відмови Антимонопольного комітету в погодженні концентрації спільно з українською групою DCH Олександра Ярославського і заявляють про нібито тиск "Укроборонпрому" в спробі отримати 25% акцій "Мотор Січ".

У зв`язку з цим в середині грудня Мін`юст створив міжвідомчу групу для захисту інтересів держави в цій справі, зазначено в пояснювальній записці. 

Як повідомлялося, китайські інвестори ПАТ "Мотор Cіч" повідомили Україну про подачу позову в міжнародний арбітраж 5 грудня 2020 року. Їх інтереси представлятимуть міжнародні юридичні компанії WilmerHale, DLA Piper та Bird & Bird. Радником з питань українського права в міжнародному арбітражі буде виступати компанія Arzinger.

За даними джерела в уряді, наразі близько 75% акцій "Мотор Січ" вже належить групі китайських власників, і якась частина спірного пакета акцій виступає заставою по фінансуванню, наданому в т.ч. China Development Bank.

На початку серпня 2020 року Beijing Xinwei повідомила, що відмовилося від спроби отримати дозвіл на покупку "Мотор Січі" спільно з держконцерном "Укроборонпром", і тепер її новим партнером виступає DCH Ярославського. Компанії вже чотири рази подавали заяви в АМКУ, останній раз - в грудні минулого року, проте безрезультатно.

Крім цього, вони скликали на 31 січня 2021 року позачергові збори акціонерів "Мотор Січі", паралельно домагаючись в судах зняття арешту акцій. Остання спроба провести збори акціонерів 29 квітня 2020 року завершилася невдачею.

Про занепокоєння США продажем "Мотор Січі" китайським власникам заявив під час візиту до Києва в кінці серпня 2019 року тодішній радник президента США з питань безпеки Джон Болтон. В кінці позаминулого року тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор зазначив, що США розраховують на нову угоду щодо залучення на "Мотор Січ" американського або іншого інвестора, щоб підприємство не було продано китайському покупцеві. Згідно з інформацією агентства, це питання також порушувалося під час візиту в Україну заступника держсекретаря США Стівена Біга в кінці серпня 2020 року.

Крім цього, Бюро промисловості та безпеки (BIS) Мінторгівлі США на початку січня 2021 року додало китайську компанію Skyrizon до Списку "військових кінцевих користувачів" (MEU), співпраця з якими вимагає додаткових дозволів. "Skyrizon - китайська державна компанія - і її прагнення здобувати і впроваджувати іноземні військові технології являють собою серйозну загрозу національній безпеці та інтересам зовнішньої політики США", - цитувався в релізі Мінторгівлі США міністр Уілбур Росс (Wilbur Ross).

ПАТ "Мотор Січ" - один з найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок. Постачає продукцію більш ніж в 100 країн світу. Підприємство в січні-вересні 2020 року отримало 930,2 млн грн чистого прибутку, тоді як за аналогічний період 2019 року чистий збиток становив 532,7 млн ​​грн. Чистий дохід "Мотор Січі" зріс на 20,2% - до 7 млрд 679,5 млн грн.