"Укренерго" пропонує підвищити тариф на передачу електроенергії в 2,7 разів

Все про економіку та фінанси

НЕК "Укренерго" пропонує з 1 листопада поточного року підвищити тариф на передачу електроенергії майже в 2,7 разів - до 640,48 грн/МВт-год, встановивши при цьому тариф для "зеленої" металургії на рівні 108,83 грн/МВт-год (тоді встановлений з 1 серпня тариф на передачу - 240,23 грн / МВт-год (без ПДВ). Відповідний проект змін тарифу для публічного обговорення оприлюднений на сайті "Укренерго". Слухання по проекту змін заплановані на 25 вересня, пише "Енергореформа".

Згідно з порядком проведення слухань, їх протокол буде переданий до Нацкомісії, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).

В обгрунтуванні до проекту йдеться, що необхідність перегляду тарифу виникла через прогнозований дефіцит "Укренерго" по ПСО в розмірі 9,951 млрд грн, в т.ч. по компенсації "зелених" тарифів, збільшення за рішенням суду розміру виплат на послуги ЧАЕС (з 13,381 млн грн в рік до 18,244 млн грн в рік), а також з урахуванням загального дефіциту коштів в закладеному на 2020 рік тарифі на оплату зобов`язань товариства перед бюджетом в розмірі 0,586 млрд грн.

Щодо останнього, зокрема, зазначається, що в першому півріччі 2020 року НЕК виконала в повному обсязі зобов`язання перед держбюджетом по виплаті дивідендів в розмірі 0,559 млрд грн при закладених в тарифі 0,079 млрд грн, сплатила податок на прибуток в розмірі 0,664 млрд грн при "тарифних" 0,557 млрд грн.

"Пропонується врахувати в тарифі на послуги з передачі електроенергії з 1 листопада загальну суму дефіциту коштів в розмірі 10,546 млрд грн", - йдеться в обґрунтуванні. 

У ньому також наголошується, що при розрахунках тарифу враховані очікувані обсяги передачі (споживання), експорту е/е в листопаді-грудні в обсязі 25,288 млн МВт-год.

Разом з тим "Укренерго" зазначає, що з 1 листопада вступає в силу розрахунок тарифу на передачу для чотирьох підприємств т.зв. "зеленої металургії", передбачений законом про умови підтримки відновлюваної енергетики №810-IX.

З огляду на прогнозовані середньомісячні обсяги споживання е/е підприємствами "зеленої" металургії, тариф для них, за розрахунками НЕК, складе 108,83 грн / МВт-год.

"Укренерго" зазначає, що прогнози по споживанню "Дніпроспецсталі" складають 28,3 тис. МВт-год, для "Дніпросталі" - 37,8 тис. МВт-год, "Електросталі" - 6,9 тис. МВт-год, " Азовелектросталі "- 200 МВт-год.

Раніше повідомлялося, що Міненерго створило робочу групу для вирішення питань виконання меморандуму між урядом та інвесторами в галузь відновлювану енергетику, яка повинна запропонувати шляхи погашення заборгованості перед зеленої генерацією та забезпечення гарантованої оплати продукції, що становить на 1 серпня 22,4 млрд грн. Рівень поточних розрахунків "Гарантованого покупця" на 15 вересня складає 32,3%.

В.о. гендиректора директорату електроенергетичного комплексу і розвитку ринку електроенергії Міненерго Олександр Мартинюк заявляв, що розглядається можливість розрахунків по "зеленими" тарифами, зокрема, через бюджетне фінансування товарної продукції, а також випуск ОВДП, передбачений законом №810-IX.

НКРЕКА спочатку при розгляді питання про підвищення тарифу "Укренерго" з 1 серпня планувала підвищити його до 604,51 грн/МВт-год.

Можливість знизити тариф з`явилася завдяки планам НЕК взяти кредитні кошти у міжнародних фінансових організацій (МФО), що дозволило б знизити одномоментно навантаження на споживачів і паралельно розрахуватися з боргами відповідно до підписаного між урядом України і "зеленими" меморандумом.

У той же час ці плани поки залишаються під питанням. Зокрема, Рада 17 вересня відхилила урядовий законопроект №3960 про внесення змін до закону про бюджет на 2020 рік щодо надання за рішенням уряду державних гарантій для міжнародного кредитування проектів в сфері електроенергетики, в т.ч. для погашення боргів перед об`єктами ВДЕ.

Зі свого боку, старший банкір департаменту енергетики ЄБРР в Україні Ольга Єрьоміна заявила, що відмова Ради підтримати цей законопроект ставить під загрозу погашення заборгованості перед виробниками "зеленої" енергетики.

Відповідно до закону №810-IX, для "Дніпросталі", "Дніпроспецсталі", "Електросталі" і "Азовелектросталі" тариф на передачу е/е не враховує витрати НЕК "Укренерго" на виконання спеціальних зобов`язань щодо забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел.