Укрексімбанк звітує про збиток 2,24 млрд грн за січень-липень

Все про економіку та фінанси

Укрексімбанк за підсумками січня-липня зафіксував збиток 2,24 млрд грн (за перше півріччя - 1,92 млрд грн, у т.ч. за І квартал - збиток 2,07 млрд грн, за ІІ квартал - прибуток 157 млн грн).

На 01.08.2020 Укрексімбанк декларує показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу на рівні 13,75% (вимога НБУ - не менше 10%).

Глава правління Укрексімбанку Євген Мецгер заявляв про потребу цього держбанку в докапіталізації на суму близько 10 млрд грн. Він зауважив, що діалог з Мінфіном та НБУ з цього приводу - на фінішній прямій. "Це діалог про необхідність покрити капіталом ці резерви, які ми формуємо. І друга частина - необхідність нашого розвитку. Вже сьогодні є програми, які показують, як динамічно ми можемо розвиватися. Ми це бачення показали нашому власнику”, - зазначав Є. Мецгер.

Перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова говорила про потребу Укрексімбанку в докапіталізації, з огляду, передусім, на проблемні активи, накопичені в минулі роки.

Меморандум України та МВФ передбачає можливість випуску Мінфіном ОВДП на 20 млрд грн для підтримки банків і ФГВФО.

За результатами стрес-тесту, проведеного в 2019 році, в Укрексімбанку за базовим макроекономічним сценарієм була встановлена потреба в капіталі на 9,8 млрд грн, а за несприятливим макросценарієм - на 17,5 млрд грн. За даними Укрексімбанку, з урахуванням здійснених ним заходів, на 01.09.2019 потреба в капіталі за базовим макросценарієм зменшилася до 3,7 млрд грн, а за несприятливим макросценарієм - до 12,2 млрд грн.

НБУ повідомляв, що в 2020 році провів експрес-стрес-тест, згідно з яким потреба в капіталі може виникнути в 9 банків, на які припадає 30% активів сектору. Серед них - два держбанки з часткою 25% активів (слід розуміти, йшлося про Укрексімбанк та Ощадбанк, - ред.). За інформацією регулятора, потреба банків у капіталі протягом одного року може становити 10,3 млрд грн.

За інформацією Є. Мецгера, наразі реальний рівень проблемних кредитів (NPL) в Укрексімбанку вищий від офіційних 57% і для його зниження за три роки до 32% банк буде використовувати "весь наявний арсенал". "Ми вже активно працюємо: очищаємо баланс і вже потім будемо допрацьовувати ці кейси на позабалансі. По частині з них може бути використаний закон про фінреструктуризацію - це робочий інструмент", - зазначав Є. Мецгер.

На його думку, через пандемію рівень NPL в Укрексімбанку істотно не збільшиться: "Поки не бачимо, щоб вагома кількість наших клієнтів почувалося зовсім уже й погано. У всіх бізнес постраждав, але ми віримо, що він відновиться через якийсь час. Я чисто пандемічного глобального зростання NPL не чекаю (...) Так, реструктуризації певні будуть, подовження термінів будуть, але гроші до нас в підсумку повернуться".

За даними Міністерства фінансів, за перше півріччя обсяг непрацюючих кредитів в Укрексімбанку зріс на 5%, або на 3,2 млрд грн.

На 01.07.2020 загальний обсяг непрацюючих кредитів в Укрексімбанку становив 72,7 млрд грн (з них 70,8 млрд грн - кредити юрособам), їх частка в загальному кредитному портфелі - 58% (у портфелі юросіб - 57%, або 71 млрд грн).

Наразі кредитний портфель банку фактично повністю складається з кредитів юридичних осіб – 98%. Основна складова портфелю непрацюючих кредитів – кредити, видані до 2014 року та кредити АР Крим.

Працюючий кредитний портфель юросіб за перше півріччя зріс на 8%, або на 4 млрд грн до 54 млрд грн.

Покриття непрацюючого кредитного портфелю юросіб кредитним ризиком згідно з постановою НБУ №351 (обсяг резерву згідно МСФЗ +покриття за рахунок капіталу) на 01.07.2020 - 94,5%.

Раніше повідомлялося про кредиторські вимоги Укрексімбанку (в т.ч. судові спори) до компаній Клюєвих (Укрпідшипник, Завод напівппровідників), до структур, прямо та опосередковано пов`язаних з групами "Азовмаш" і "Креатив", до "Укртелекома" Ахметова, до "Укрлендфармінга" Бахматюка, до компаній Тополова, до власника ТРЦ "Гулівер", до олійножирових комбінатів на Одещині (які кредитувалися в т.ч. у Дельта Банку), до Миколи Лагуна, групи "Донецьксталь", "Богдан Моторс" Гладковського, "Бліц-Інформ", "Фалбі", "Веста-Дніпро", "Лисичанського склозаводу "Пролетарій", "Амстор", групи "Континіум", "Фактор Ексім", структур, пов`язаних із ЗАЗ, "Альткомом", "Конті", "Гадячсиром", "Консоль ЛТД", групою "Олімп", "Запоріжтрансформатором". Також повідомлялося, що Укрексімбанк кредитував "Вугілля України", "Укрзалізницю", "Нафтогаз", "Аграрний фонд".

У серпні Укрексімбанк повідомив, що надав позику "Укравтодору" на 2,87 млрд грн за рахунок залученого в НБУ рефінансування.

Непрацюючі кредити юросіб в Укрексімбанку в розрізі галузей економіки на 01.07.2020