Україна та ЄС підписали угоду щодо 1,2 млрд євро макрофінансової допомоги

Все про економіку та фінанси

Україна та ЄС підписали Меморандум і Кредитну угоду щодо отримання нашою країною «виняткової» макрофінансової допомоги Європейського Союзу в сумі 1,2 млрд євро. Це відбулося в рамках візиту в Брюссель прем`єр-міністра Дениса Шмигаля, глави НБУ Кирила Шевченка, міністра фінансів Сергія Марченка, констатує прес-служба Кабміну.

Програма макрофінансової допомоги триватиме 12 місяців і передбачатиме виплату двох траншів по 600 млн євро кожен. Передбачається, що виділення першого траншу можливе одразу після набрання чинності Меморандуму про взаєморозуміння і Кредитної угоди.

Отримання другого траншу стане можливим після виконання українською стороною низки спеціальних умов та після проведення Єврокомісією відповідної оцінки щодо виконаних зобов’язань.

Положеннями узгодженого з Європейською Комісією проекту Меморандуму передбачено вісім зобов’язань Української Сторони для отримання другої частини макрофінансової допомоги, які зокрема, передбачають:

1) підвищення прозорості та ефективності медичних закупівель;

2) впровадження реформи податкової та митної адміністрацій і реалізації планів податкової й митної реформ;

3) посилення незалежності, доброчесності, ефективного функціонування судової влади;

4) посилення прозорості та ефективності системи державного управління та незалежності й ефективності роботи антикорупційних органів і прокуратури;

5) розширення повноважень приватних виконавців; відновлення активів у державних банках;

6) ухвалення у першому читанні проекту закону про створення нового агентства (органу) для розслідування серйозних економічних та фінансових злочинів;

7) запровадження нормативно-правової бази корпоративного управління для державних підприємств (відповідно до керівних принципів ОЕСР);

8) покращення функціонування ринку газу.

«Сьогоднішнє підписання Меморандуму про взаєморозуміння та Кредитної угоди, в рамках яких Україна отримає 1,2 млрд євро, додає нам впевненості в економічній стабільності країни та продовженні реформ, які забезпечать добробут наших громадян. Нова програма макрофінансової допомоги є доволі амбітною, однак реалістичною, а її вдале впровадження буде спільною перемогою як для України, так і для ЄС», — зазначив прем’єр Денис Шмигаль.

Як уточнює прес-служба НБУ, макрофінансова допомогу ЄС буде спрямована на підтримку державного бюджету та поповнення міжнародних резервів України.

"Європейський Союз завжди був і залишається надійним партнером України. Хочу висловити вдячність Європейській стороні за оперативність і конструктивність у запровадженні нової програми. Така допомога – довгострокова та дешева - особливо важлива для нас сьогодні, коли світова економіка протистоїть викликам, пов’язаними з пандемією COVID-19 у світі та в Україні зокрема", – підкреслив голова НБУ Кирило Шевченко.

Нагадаємо, що 20 травня 2020 року Рада Євросоюзу ухвалила рішення про надання нової макрофінансової допомоги Україні та ще дев`ятьом країнам-сусідкам ЄС. Кредитні кошти спрямовані на подолання наслідків кризи, спричиненої пандемією COVID-19, та для покращення макрофінансової стабільності. 

У 2014-2020 роках Україна та ЄС реалізували чотири програми макрофінансової допомоги. За їхніми результатами Україна отримала 3,81 млрд євро.

Довідково

Макрофінансова допомога, що надається країні на термін до 15 років, – винятковий фінансовий інструмент ЄС для стабілізації фінансово-економічної системи. Цей інструмент доступний країнам-партнерам ЄС та доповнює фінансову допомогу, що надається країні МВФ.

Відсоткова ставка визначається під час виходу Європейської Комісії, що має найвищий кредитний рейтинг (ААА), на зовнішній ринок запозичень для отримання коштів, що перераховуватимуться Україні за тією самою кредитною ставкою.

Центральний банк країни зазвичай виступає агентом країни-позичальника та відкриває рахунок у євро, на який перераховуватимуться кошти відповідних траншів макрофінансової допомоги ЄС.