У приватну власність незаконно вивели понад 5 млн га землі, - глава Держгеокадастру

Все про економіку та фінанси

Голова Держслужби з питань геодезії, картографії та кадастру Роман Лещенко в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" заявив, що понад 5 млн гектарів земель за роки незалежності були незаконно виведені у приватну власність через механізм безоплатної приватизації, пише "Укрінформ".

За словами Р. Лещенка, з 2001 року, коли була введена безоплатна приватизація, розпочався "грабунок" землі в Україні, а у 2002-му також забрали повноваження у громад розпоряджатися землею та передали це право райдержадміністраціям.

"Фактично з 2001-2002 років в нас утворилися чиновницькі клани, які, використовуючи свій адмінресурс, сформували величезні латифундії у приватній власності, але непідмораторної форми, а придумали хороші формулювання і вийшли на апогей цього формулювання уже з 2010-2011 років - так звані землі особистого селянського господарства. Це непідмораторна форма - купуй, продавай, іноземцю відчужуй. І так вийшли на режим "дерибану", який вимірюється (площами - ред.) європейських країн на території нашої держави", - заявив голова Держгеокадастру.

За його словами, зараз триває робота над електронним реєстром українських земель, і наступного року оприлюднять дані щодо незаконного заволодіння: "Ми покажемо всіх у всій красі - реєстрація, коли отримували, коли були при посаді, на кого оформляли з членів своєї родини, покажемо 5-місячних дітей, на яких вони це оформляли, кумів, братів, сватів. А найголовніше - ми покажемо сітки сформованих латифундій у приватній власності, які вимірюються сотнями тисяч гектарів "

Лещенко додав, що коли на публічну кадастрову карту наклали дані з надрами держави, то чітко побачили "хто є хто". За його словами, цю інформацію будуть оприлюднювати, а також відстоювати позиції у рамках кримінальних проваджень.

Раніше Лещенко заявив, що в розпорядженні Держгеокадастру перебуває лише 750 тис. га землі сільськогосподарського призначення державної форми власності. За його словами, в Україні офіційно 10,4 млн га землі сільськогосподарського призначення - але фактично її значно менше. Лещенко також повідомляв, що земельний баланс держави має похибку більш ніж у 5 млн га.

Верховна Рада у квітні 2020 року ухвалила закон про Національну інфраструктуру геопросторових даних, завдяки якому має бути створено єдиний Геопортал кадастрів та геопросторових даних.