У Приватбанку розповіли, скільки зібрали з "токсичного" портфелю в 2019 році

Все про економіку та фінанси

Заступник глави правління Приватбанку Галина Пахачук заявила, що обслуговування "токсичного" кредитного портфеля банку, сформованого до його націоналізації, близьке до нуля, пише "Інтерфакс-Україна".

"Ціна питання - близько 250 млрд грн, за якими сьогодні реально, якщо взяти статистику 2017-2019 років, практично обслуговування зупинилося. 2019 рік завершується: через судову систему, стягнення, відповідні зустрічні зобов`язання в середньому змогли зібрати 585 млн грн - це практично близько до нуля", - сказала Пахачук.

За її словами, для цілей фінансової звітності потік від цього портфеля враховується як нульовий.

Заступник голови правління уточнила, що основна сума боргу "токсичного" портфеля - 213 млрд грн, а ще 36 млрд грн - це відсотки.

Пахачук додала, що частка NPL у новому кредитному портфелі, сформованому після націоналізації банку, становить 2,7%, а за кредитами до націоналізації, що не належать до "токсичного" портфеля, - 26-28%. Топ-менеджер пояснила, що одна з причин - це те, що банк до 2017 року не проводив списання низки таких кредитів, наприклад, клієнтам на неконтрольованій території.

Вона зазначила, що основну частку в "токсичному" портфелі має так звана "група 36": кредити 36 компаніям на 126 млрд грн за номіналом і 148 млрд грн з урахуванням накопичених відсотків. За словами Пахачук, угоди з цими позичальниками спочатку так прописувалися, що права банку-кредитора були ущімлені. Крім того, за цією групою немає всієї необхідної документації, номінальні процентні ставки низькі (близько 10%), а додаткові виплати, за прописаними в додаткових угодах формулами, судова влада визнала незаконними на загальну суму 18 млрд грн.

Заступник голови правління додала, що підприємства-боржники наполягають, що не мали повноважень на підписання, а реальними підписантами кредитних угод з боку позичальників були "працівники банку, які сидять у сусідньому кабінеті".

Серед інших складових "токсичного" портфеля вона назвала групи "31 ВІП клієнт"; 31 кейс, "пов`язаний із топ-менеджементом банку", "лізинг АЗС і нафтобази".

Пахачук зазначила, що для держави націоналізація Приватбанку станом на сьогодні обійшлася в 198 млрд грн: внесок у капітал на 155 млрд грн у вигляді держоблігацій і отримані за цими паперами процентні виплати.

"З березня 2017 року жодної кримінальної справи за фактом, пред`явленим людині, немає. Є фактові справи, але немає конкретних пред’явлень конкретним особам", - констатувала заступник голови правління стан справ, які розслідують правоохоронці.

За її словами, наразі ці справи об`єднано й передано до Національного антикорупційного бюро (НАБУ).