Ціна на газ у Європі впала нижче собівартості його видобутку в РФ

Все про економіку та фінанси

Спотова ціна на газ в Європі (контракт з поставкою "на наступний день" на голландській TTF) в четвер впала за день відразу на 19% - з $45 до $34 за тисячу кубометрів.

У Росії газ коштує стільки тільки в одному регіоні країни - в Ямало-Ненецькому автономному окрузі (регульована ціна для промисловості - 2610 рублів, або $36,8 за тисячу кубів). Це фактично ціна "на свердловині".

На хабі в австрійському Баумгартені (найбільш наближеному до Росії газовому вузлі) ціна газу вчора складала $53 за тисячу кубометрів (втратила лише за добу $10).

У четвер увечері аналітики "ВТБ Капітал" в спеціальній записці підкреслили, що нинішні ціни на газ в Європі "набагато нижче беззбитковості будь-якого постачальника газу, включаючи "Газпром". 

"Ця ситуація не може тривати довго. Ми вважаємо, що така низька ціна на газ не може триматися довго і, скоріше, обумовлена ​​якимись тимчасовими технічними нюансами, наприклад, продажем газу трейдерами через неможливість знайти (або платити занадто дорогу ціну за ) зберігання. Крім того, гравці ринку СПГ крім звичайних витрат на фрахт танкерів повинні витрачати 1% СПГ в тиждень на підтримку необхідної температури і тиску. Тому партії СПГ, які підходять до Європи, простіше продати по будь-якій ціні, ніж нести додаткові витрати", - зазначили фахівці.

"Оскільки майже 70% поставок російського газового гіганта якимось чином пов`язані зі спотом, ми очікуємо, що він повідомить про слабкі фінансові результати за другий квартал 2020 року, якщо ситуація збережеться. Тому ми бачимо ризики зниження нашого фінансового прогнозу для" Газпрому "на короткострокову перспективу", - попереджає "ВТБ Капітал".

За підрахунками "Інтерфаксу", рентабельний рівень продажу газу в Європу для "Газпрому" знаходиться на рівні $100 за тисячу кубометрів: $13 - собівартість видобутку, $14 - ПВКК, $27 - транспорт по Росії, мінімум $20 - транспорт до цільових ринків Європи - разом понад $ 70, а потім треба додати мито в 30%.

За даними лютневої презентації "Газпрому", 57% його експортного портфеля вже індексовано за ціною хабів. Однак завдяки налаштуванням портфеля контрактів концерну в минулому році вдалося продавати газ дорожче спотових індексів "на місяць вперед" на $35 за тисячу кубометрів і на $47 вище контрактів "на день вперед".

На цьому тижні вийшли дані ФМС Росії про експорт в березні. Згідно митної статистики в березні "Газпром" продавав газ за межі країни в середньому по $125 за тисячу кубометрів (в той час як середня котирування на TTF "на день вперед" була $98 за тисячу кубометрів).

В умовах падіння глобального попиту через коронавірус зростає потік надлишків зрідженого природного газу на європейський ринок. Обсяг поставок охолодженого блакитного палива на термінали ЄС в травні має всі шанси вийти на друге місце в історії (поки максимум зафіксований в листопаді 2019 року). За 20 днів травня зростання поставок на термінали Бельгії збільшився на 84%, Франції - на 29%.

Як повідомлялося, ПАТ "Газпром" в І кварталі 2020 року в перше в історії зафіксував 306,2 млрд рублів збитку за російськими стандартами бухгалтерського обліку (РСБО).