ЦБ Білорусі: не плануємо валютні обмеження, але зменшимо пропозицію ліквідності

Все про економіку та фінанси

Нацбанк Білорусі не планує вводити обмежень на валютному ринку, щоб зупинити зниження курсу білоруського рубля, сказав в інтерв`ю Reuters член правління білоруського центробанку Дмитро Мурін.

Білоруський рубль втратив 1,5% до долара в п`ятницю і майже 2,0% у понеділок. Зниження курсу і періодичне  виникнення в окремих банках дефіциту готівкової валюти породили чутки про можливість введення обмежень на валютному ринку.

"Ми вважаємо, що введення обмежень принесе прямо протилежний ефект", - сказав Мурін.

Він відповів "ні" на питання, чи збирається Нацбанк повертати обов`язковий продаж валютної виручки, вводити цільовий продаж валюти, обмежувати вклади або валютні розрахунки.

За словами Муріна, попит на валюту почав зростати з кінця липня, але особливо різко зріс в останні дні.

"Були дні, коли попит зростав проти звичайного майже в три рази", - сказав він.

Мурін зауважив, що Нацбанк активно присутній на ринку з валютними інтервенціями, щоб не допустити різкого падіння курсу, але додав, що регулятор не має наміру штучно підтримувати рубль на будь-яких цільових рівнях.

"Фундаментальних факторів для такої динаміки курсу, яку ми спостерігаємо, немає. Єдина причина - негативні очікування", - додав Мурін. 

За його словами, регулятор очікує скорочення золотовалютних резервів за підсумками серпня. Станом на 1 серпня ЗВР Білорусі становили $8,857 млрд.

Нацбанк розраховує послабити тиск на валютний ринок, обмежуючи зростання грошової пропозиції в білоруських рублях. Із 24 серпня по 15 вересня регулятор скасував надання банкам кредитів овернайт.

"Ми не відмовляємося від підтримки банків ліквідністю, але ми будемо задовольняти цей попит головним чином на аукціонній основі, - сказав Мурін. - Ми розраховуємо, що нам вдасться збити сплеск рублевого кредитування, який спостерігається в останні дні".

За його словами, регулятор не збирається повертатися до політики цільового кредитування підприємств, яка була однією з причин обвалу рубля в 2011 році, і продовжить видавати банкам кредити лише на підтримку ліквідності.

При цьому, за словами Муріна, Нацбанк обмірковує можливість при необхідності рефінансувати банки в іноземній валюті, щоб не допустити проблем з валютною ліквідністю.

"Наразі проблема (дефіцит готівкової валюти в деяких банках) носить технічний характер і пов`язана з фізичною відсутністю купюр через зростання попиту, - сказав Мурін. - Проблем з валютною ліквідністю у банків немає".

Мурин сказав, що зараз відтік вкладів в банках залишається помірним внаслідок того, що дві третини з них розміщені на безвідкличної основі.

Нацбанк Білорусі знизив ставку рефінансування до 7,75% з 8,0% з 1 липня і планує наступного разу розглянути рівень ставки в жовтні. Мурін сказав, що регулятор не виключає можливості підвищення в майбутньому ставок, але не бачить сенсу робити це зараз.

"Наразі рівень очікувань такий, що на нього не можна вплинути підвищенням ставки", - сказав Мурін.

Білорусь в найближчі 12 місяців виплачує по валютних боргах близько $3 млрд. Нацбанк каже, що останнім часом ситуація дещо ускладнилася, проте не бачить підстав для побоювань інвесторів.

"Виплати досить істотні, але на поточний момент валютні залишки у Мінфіну перевищують майбутні виплати в 1,6 рази, - сказав Мурин. - В цілому рівень боргу знаходиться в комфортних межах".