Тарифи на опалення до кінця серпня стануть ринковими, - Меморандум з МВФ

Все про економіку та фінанси

У Меморандумі з МВФ влада України заявила про наміри продовжити зусилля, спрямовані "на уникнення повторного виникнення квазі-фіскальних дефіцитів, на посилення конкуренції, та на підвищення видобутку з метою досягнення енергетичної незалежності":

"Працюючи в цьому напрямку ми продовжимо надавати субсидії на комунальні послуги для малозабезпечених та вразливих домогосподарств для того, щоб допомогти компенсувати вплив газових та теплових тарифів на їхні доходи.

Зокрема:

a. Газові тарифи. Станом на 1 січня 2020 року відповідно до постанови Уряду № 867 ми лібералізували газові тарифи для населення. На решту поточного опалювального сезону оптова ціна газу, який НАК «Нафтогаз» постачає відповідно до спеціальних зобов’язань відповідатиме рівням імпортного паритету, та для кожного місяця визначатиметься як середнє значення спот цін природного газу на добу вперед на хабі TTF на період з 1го по 22ий день місяця, плюс вартість транспортування та ввезення в Україну. Упродовж кількох робочих днів в районі 22го дня кожного місяця НАК «Нафтогаз» публікуватиме оптову ціну. Ми зобов’язуємося системно застосовувати цю схему ціноутворення, що базується на ринкових принципах без жодної верхньої граничної цінової межі. Дія Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загально суспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу буде припинена 1 липня 2020 року, після чого ціни продовжуватимуть повністю визначатися ринком. Ми забезпечимо формування оптових цін на прозорому та ефективному ринку.

Положення про покладення спеціальних обов’язків залишатиметься чинним до травня 2021 року лише стосовно постачання газу комунальним підприємствам, а тарифи будуть ґрунтуватися на повністю ринкових цінах на газ; Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) приведе тарифи на розподіл до повного відшкодування витрат.

b. Тарифи на тепло. Ми скасували фіксовану максимальну величину для тарифів на тепло шляхом відкликання постанови Уряду № 560 від 26 червня 2019 (попередній захід). Ми забезпечимо, що до кінця серпня 2020 року всі тарифи на опалення, що знаходяться під юрисдикцією НКРЕКП та місцевих органів влади, будуть переглянуті та офіційно прийняті для повного відображення вартості газу та негазових витрат (включаючи капітальні витрати) (частина структурного маяка).

До кінця червня 2020 року ми законодавчо встановимо термін 1 жовтня 2020 року для укладення всіх нових договорів на комунальні послуги, що включатимуть переглянуті тарифи на опалення. Починаючи з опалювального сезону 2020–2021 років, тарифи на опалення будуть переглядатися та встановлюватися щонайменше один раз на рік до початку опалювального сезону для забезпечення адекватного відображення вартості газу та негазових витрат (включаючи капітальні витрати) в тарифах на опалення.

З цією метою до початку опалювального сезону 2020 – 2021 років ми скасуємо постанову Уряду № 1082 від 24 грудня 2019 року, яка передбачає асиметричні зміни рахунків за опалення без необхідності враховувати тарифи на опалення під час зміни вхідної ціни природного газу. Для зменшення ризику виникнення майбутньої заборгованості ми розробимо в консультації зі Світовим банком механізми для забезпечення буферів для підприємств теплопостачання для подолання волатильності оптової ціни на газ".