Світовий банк: запуск ринку землі може прискорити зростання ВВП України на 0,5-1,5 в.п.

Все про економіку та фінанси

За оцінками Світового банку, зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення та створення прозорого та ефективного ринку землі має потенціал прискорити економічне зростання в Україні на 0,5-1,5% щороку впродовж наступних 5 років.

Як зазначається, Україна має найбільшу в Європі кількість орних земель - 33 мільйони гектарів, порівняно з 18 мільйонами гектарів у Франції, 12 мільйонами гектарів у Німеччині та 11 мільйонами гектарів у Польщі. Україна також має високородючі ґрунти та стратегічне розташування з доступом до ринків Європи, Близького Сходу, Північної Африки та Азії.

Однак рівень продуктивності сільського господарства в Україні є невеликим в порівнянні з іншими європейськими країнами. Додана вартість ведення сільського господарства в Україні з розрахунку на один гектар у 2018р. становила 440 доларів США, порівняно з 1100 доларами США у Польщі, 1400 - у Бразилії, 1700 - у Німеччині та 2450 - у Франції.

"Основна причина цього полягає в тому, що сільськогосподарське виробництво в Україні зосереджене на продуктах із нижчою доданою вартістю (таких як зерно). Плата за оренду сільськогосподарських земель в Україні також значно нижча, ніж в інших європейських країнах, що негативно впливає на засоби для існування великої кількості землевласників на селі і перешкоджає продуктивному використанню земель.

В Україні, вартість оренди гектара сільськогосподарських угідь у 2017 році становила 50 доларів, порівняно з 181 доларами в Угорщині, 243 - у Франції, 271 - у Болгарії та 957 доларів у Нідерландах. В результаті, велика кількість землевласників на селі позбавлена належного заробітку від використання одного із своїх найцінніших активів.

Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення є найбільшою перешкодою для залучення необхідних інвестицій та збільшення продуктивності сектору. Відсутність ринку землі не створює належної ринкової мотивації для найбільш ефективного використання землі та інвестицій, які б могли допомогти збільшити продуктивність. Зокрема інвестицій у іригацію, вирощування культур з більшою доданою вартістю та впровадження новітніх технологій”, - констатує Світовий банк.

«Проект закону про ринок землі, ухвалений минулого тижня парламентом у першому читанні є важливим історичним проривом, - зазначив Фарук Кхан, провідний економіст Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України. - Ухвалення цього закону разом із іншим законодавством, що створює необхідні запобіжники для забезпечення прозорості та ефективності у сфері земельних відносин, буде важливим фундаментом для покращення перспектив економічного зростання України у майбутньому».

Як підкреслюють у Світовому банку, забезпечення доступу до фінансування для малих фермерів, обмежених у кредитних ресурсах, є важливою запорукою підвищення їхньої продуктивності. Відповідні фінансові інструменти мають бути ефективні та стабільні з огляду на фінансові можливості держави, що означає доцільність їхнього таргетування таким чином, щоб створювати мотивацію для підвищення продуктивності та переходу на вирощування до культур з вищою доданою вартістю.