Суди скасували претензії податківців до аеропорту "Бориспіль" на 133 млн грн

Все про економіку та фінанси

28 травня Шостий апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС та залишив без змін рішення Київського окружного адмінсуду від 05.11.2019 (в справі №320/3774/19), яким було задоволено позов ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» та скасовано податкове повідомлення-рішення щодо збільшення суму грошового зобов`язання за платежем частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань) у розмірі 133 млн грн.

“Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та доводами позивача щодо того, що оскільки предметом камеральної перевірки був розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями за період, який розпочався 01 січня 2019 року та закінчився 31 березня 2019 року, та враховуючи погіршення становища позивача у зв`язку зі змінами в нормативному регулюванні, Постанова [Кабміну] №363 [від 24.04.2019] не може бути застосована до спірних правовідносин”, - йдеться в постанові суду апеляційної інстанції.

Нагадаємо, в лютому Офіс генпрокурора заявив, що забезпечив відшкодування до держбюджету 263 млн грн держпідприємством «Міжнародний аеропорт «Бориспіль».

"За версією слідства, службові особи ДП «МА «Бориспіль», в порушення Постанови Кабінету Міністрів України, застосували невірний норматив відрахування частини чистого прибутку (доходу), розрахувавши його за відсотковою ставкою 40%, а не 90%, як передбачено вищевказаною Постановою. Досудове розслідування здійснює управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків ДФС за ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків) КК України", - йшлося в повідомленні Офісу генпрокурора.

Разом з тим, аеропорт “Бориспіль” тоді стверджував, що не має та не мав заборгованості зі сплати податків та зборів за результатами 2019 року (нижче - цитата):

“Аеропорт є одним із найбільших платників податків серед усіх державних підприємств, зокрема, інфраструктурних. Відсутність заборгованостей підтверджується як регулярними актами звірок з податковою службою України, так і листами Офісу великих платників податків ДПС, до яких належить аеропорт «Бориспіль».

Спірний норматив відрахування мав місце щодо нарахування у 2019 році дивідендів (частини чистого прибутку/доходу).

Водночас, станом на 10 лютого 2020 року «Бориспіль» не має заборгованості зі сплати дивідендів.

Нагадаємо, норматив щодо сплати 90% дивідендів був встановлений після затвердження Кабінетом Міністрів України фінансового плану підприємства на 2019 рік. Фінансовим планом підприємства був передбачений норматив відрахування дивідендів на рівні 40%. Знижений норматив відрахування дивідендів, затверджений фінансовим планом «Борисполя», забезпечував можливість інфраструктурного розвитку аеропорту (будівництво перону, продовження галереї вильоту терміналу D, реконструкція карго-терміналу та центральної заправної станції) та зобов’язував аеропорт спрямовувати фіксовану частину фінансових надходжень на капітальні видатки, зокрема, вище перераховані об’єкти.

Водночас після врегулювання неузгодженостей аеропортом «Бориспіль» у 2019 році було в повному обсязі забезпечено виконання Постанови Кабінету Міністрів України щодо сплати на користь держави 90%.

Таким чином, у 2019 році замість запланованих та затвердженим Кабінетом Міністрів України фінансовим планом виплат на користь держави в сумі 876 млн грн, підприємство фактично сплатило на користь держави 2049 млн грн.

Внаслідок вилучення у аеропорту 90% дивідендів, плани щодо реалізації більшості інфраструктурних проектів призупинено або строк реалізації їх продовжено до трьох з половиною років замість року.

Таким чином, жодних зобов’язань зі сплати податків, зборів чи інших обов’язкових платежів на користь держави аеропорт не має.

Водночас, ми вкотре акцентуємо увагу на необхідності перегляду норми відрахування дивідендів для аеропорту «Бориспіль» для можливості подальшого успішного інфраструктурного розвитку”.

Як повідомляло Міністерство фінансів, 6 травня Кабмін зменшив розмір відрахувань прибутку державних підприємств. Як зазначалося, за результатами фінансово-господарської діяльності, починаючи з 1 січня 2020 року, держпідприємства відраховуватимуть до держбюджету 80% чистого прибутку, замість 90% як було раніше. Водночас для ДП НАЕК «Енергоатом», ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» та ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» відрахування частини чистого прибутку встановлено на рівні 30%.

“Завдяки цьому рішенню, суб’єкти господарювання державного сектору економіки отримають більше фінансових ресурсів для спрямування їх на розвиток виробництва. Разом з тим, нові положення дозволять забезпечити виконання надходжень до державного бюджету в обсягах, визначених законом про державний бюджет на 2020 рік”, - зауважував Мінфін.