03.02.2021 Восьмий апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС та залишив без змін постанову Львівського окружного адмінсуду від 27.10.2020 (у справі №813/2271/17), якою податківцям знову ж таки було відмовлено в задоволенні позову до держпідприємства "Львіввугілля" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу (266,5 млн грн) за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.
Згідно з судовими матеріалами, ДП “Львіввугілля” вказувало, що його відокремлені підрозділи перебувають в стадії приватизації, а тому відчуження майна підприємства відповідно до норм чинного законодавства заборонене.
Львівський окружний адмінсуд звернув увагу на постанову Верховного Суду від 11.12.2018 у справі №813/933/15 (за позовом податківців до “Львіввугіля”), в якій констатувалося, що мораторій на примусову реалізацію майна об’єктів приватизації стосується виключно нерухомого майна, інших необоротних активів, земельної ділянки держвласності, на якій розташований такий об’єкт (основні фонди), і при цьому мораторій не стосується вугілля та відходів шахтного виробництва, яке не є основними фондами, а є оборотними активами, і до них може бути застосовано заходи примусового стягнення (тоді суд касаційної інстанції надав відповідний дозвіл податківцям на стягнення цього майна).
З огляду на це, Львівський окружний адмінсуд відмовив ДПС у задоволенні вимог щодо надання дозволу на погашення податкового боргу “Львіввугілля” за рахунок майна, яке є основними фондами. Щодо інших активів, то, як зазначив суд, частина з них були вивільнені з податкової застави, а інші - вже реалізовано (йдеться про вугілля). Причому порушень ст. 92 Податкового кодексу не було встановлено, зауважувалося в судовому рішенні.
Цитата за постанови Восьмого апеляційного адмінсуду від 03.02.2021:
“Суд першої інстанції вірно звернув увагу на те, що з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства до моменту завершення приватизації встановлюються мораторій на застосування процедури примусової реалізації майна об`єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження та мораторій на порушення справ про банкрутство вугледобувних підприємств.
З моменту прийняття рішення про приватизацію об`єкта стосовно його майна (нерухомого майна, інших необоротних активів) та земельної ділянки державної власності, на якій розташований такий об`єкт, забороняється, зокрема здійснення операцій (дій), внаслідок яких може відбутися відчуження зазначеного майна чи зменшення його вартості або зменшення розміру земельної ділянки державної власності; обмін, іпотека або застава майна; списання основних засобів, що мають залишкову вартість; безоплатна передача та реалізація майна для погашення заборгованості; передача майна в оренду; вчинення дій, які можуть призвести до обмеження (обтяження) прав на земельну ділянку державної власності, на якій розташований такий об`єкт; прийняття рішень про припинення господарської організації шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення та інше.
Слід погодитися із судом першої інстанції у тому, майна відповідача, що перебуває в податковій заставі та могло б бути реалізоване на погашення суми податкового боргу ДП у відповідності до приписів пункту 95.3 статті 95 ПК у ході розгляду справи встановлено не було, а отже підстав для задоволення позову контролюючого органу немає”.