Суд зняв арешт з акцій "Укртелекома", Ощадбанк подав апеляцію

Все про економіку та фінанси

30 липня Шостий апеляційний адмінсуд відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Ощадбанку на рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 23.04.2020 (у справі №640/5508/20), яким було задоволено позов ТОВ "Фінансова компанія "Сокур" до Державної виконавчої служби Міністерства юстиції та

- скасовано постанови держвиконавця про опис та арешт 92,79% акцій “Укртелекома” (належать ТОВ “ЕСУ” Ріната Ахметова), винесені в серпні-жовтні 2019 року в межах зведеного виконавчого провадженні №59690056;

- визнано протиправними дії та зобов’язано Державну виконавчу службу Міністерства юстиції утриматися від звернення стягнення на 92,79% акцій “Укртелекома” до зняття Фондом держмайна з контролю договору від 11.03.2011 про продаж (приватизацію) “Укртелекома” або надання Фондом держмайна дозволу на примусову реалізацію відповідних акцій.

Свій позов ТОВ "Фінансова компанія "Сокур" обгрунтувало тим, що “протиправно звернено стягнення на пакет акцій ПАТ «Укртелеком», що належить ТОВ "ЕСУ", оскільки зазначений пакет акцій є майном із особливим правовим режимом, яке перебуває під приватизаційним контролем, а тому його відчуження можливе лише за наявності відповідного дозволу Фонду державного майна або зняття приватизаційного контролю за рішенням Фонду державного майна” (цитата).

Окружний адмінсуд м. Києва в рішенні від 23.04.2020 констатував, що Державною виконавчою службою “не було надано до матеріалів справи доказів того, що Фондом державного майна України, що здійснює приватизаційний контроль щодо спірного пакету акцій, надано згоду на відчуження або доказів того, що зі спірного пакету акцій знято приватизаційний контроль у встановленому законом порядку, що свідчить про протиправність дій відповідача щодо звернення стягнення на таке майно” (цитата).

Як писав Finbalance, 18.07.2019 Госпсуд м. Києва задовольнив позов ТОВ “Фінансова компанія “Сокур” до ТОВ “ЕСУ” (в справі №910/6377/19) про стягнення 334,4 млн грн заборгованості за облігаціями (у т.ч. відсотки, інфляційні нарахування, пеня). Згідно з судовими матеріалами, ТОВ “Фінансова компанія “Сокур” викупило відповідні права вимоги в збанкрутілого Дельта Банку (дисконт при цьому становив 80%).

За даними держреєстру, кінцевий бенефіціаром ТОВ “ФК “Сокур” є Анатолій Амелін. У 2011-2014 роках він був членом Нацкомісії з цінних паперів і фондового ринку (очолював департамент корпоративних фінансів). Як писали тоді ЗМІ, призначення А. Амеліна на відповідну посаду могло відбутися в т.ч. за сприяння Р. Ахметова (на ринку А. Амеліна називали «фінансистом Ахметова»).

У березні 2017 року ТОВ “ЕСУ” мало погасити облігації на 4,6 млрд грн, однак не зробило цього. Найбільші держателі цих паперів - Ощадбанк та Укрексімбанк (як повідомлялося, в кожного з них у портфелі облігації на суму біля 2 млрд грн). Випуск цих облігацій сприяв процесу приватизації "Укртелекома".

11.12.2019 Госпсуд м. Києва задовольнив заяву Ощадбанку про залишення про без розгляду його позову до “Укртелекома” в справі №910/8734/17 про стягнення 1,1 млрд грн. Перед цим Ощадбанк та “Укртелеком” в межах цієї ж справи подавали до суду клопотання про відкладення її розгляду через намір укласти мирову угоду.

Згодом Ощадбанк заявив, що зобов’язання “Укртелекому” перед ним “врегульовано".

“Досягнуті домовленості передбачають поетапне та повне погашення заборгованості перед банком, забезпечення зобов‘язання заставою ліквідних активів, нарахування процентів на суму заборгованості. Зважаючи на домовленості, судовий процес щодо стягнення заборгованості Укртелекому припинено", - констатували в держбанку.

У серпні-2019 Ощадбанк заявляв, що Державна виконавча служба наклала арешт на 92,79% акцій “Укртелекому” за борги ТОВ "ЕСУ" перед Ощадбанком.

Крім згаданого на початку арешту 92,79% акцій “Укртелекома”, на ці цінні папери накладалися й інші арешти, в т.ч. на вимогу Укрексімбанку.

Про мільярдні борги ТОВ “ЕСУ” перед Укрексімбанком - тут.