Суд заблокував стягнення Нацбанком "фінмонівського" штрафу з "Альпарі Банку"

Все про економіку та фінанси

6 травня Окружний адмінсуд м. Києва задовольнив заяву “Альпарі Банку” про забезпечення позову (в справі №640/7537/19) та до вирішення спору по суті зупинив стягнення Нацбанком штрафу на 2 млн грн з “Альпарі-Банку”, який був накладений рішенням Нацбанку №161/БТ від 22.04.2019 за порушення “Альпарі Банком” законодавства, що регулює відносини у сфері запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Суд заборонив Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції, іншим органам державної влади вчиняти дії з примусового виконання вказаного рішення НБУ №161/БТ від 22.04.2019.

Окружний адмінсуд м. Києва дійшов висновку, що “зупинення стягнення на підставі виконавчого документа не порушуватиме прав та інтересів Національного банку України, а також будь-яких третіх осіб, а натомість становитиме необхідний, співмірний та достатній рівень балансу інтересів сторін до вирішення справи по суті та набрання судовим рішенням законної сили внаслідок всебічного розгляду всіх обставин справи, що мають істотне значення для вирішення цього спору” (цитата).

Згідно з судовими матеріалами, “Альпарі Банк” має намір звернутись до суду в строк, передбачений законодавством, з позовом до НБУ та Міністерства юстиції в особі Департаменту державної виконавчої служби про визнання протиправним та скасування рішення Нацбанку № 161/БТ від 22.04.2019.

Нагадаємо, НБУ заявляв, що наклав штраф на “Альпарі Банк” в розмірі 2 млн грн за “здійснення ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу, яка полягає у проведенні 2 фінансовими установами у період з 02.02.2018 до 25.05.2018 фінансових операцій із перерахування безготівкових коштів на загальну суму близько 400 млн грн до двох інших банків згідно з договорами на послуги інкасації” (цитата).

“Ці кошти в подальшому засобами інкасації інших банків доставлялися готівкою до цих фінансових установ для розрахунків на підставі договорів поруки з фізичними особами, які здійснювали продаж сільськогосподарської продукції та/або металобрухту. Водночас банком не було вжито заходів, які б дозволили отримати достовірну інформацію щодо вищезазначених клієнтів, учасників фінансових операцій та їх фінансової діяльності, як це передбачено внутрішніми документами з питань фінансового моніторингу.

Характер та наслідки зазначених фінансових операцій дають підстави вважати, що вони можуть бути пов`язані, зокрема, з легалізацією кримінальних доходів, конвертацією (переведенням) безготівкових коштів у готівку та використанням втрачених, викрадених документів або таких, що мають ознаки підроблених, недійсних (нікчемних)”, - йшлося в заяві НБУ.