Суд призупинив стягнення Нацбанком штрафу з банку "Альянс" на 2,6 млн грн

Все про економіку та фінанси

9 вересня Окружний адмінсуд м. Києва задовольнив заяву банку “Альянс” про забезпечення позову та зупинити дію стягнення на підставі виконавчого документа - рішення НБУ №358/БТ від 08.08.2019 про накладення штрафу на банк “Альянс” (2,6 млн грн) до набрання законної сили судовим рішенням у справі №640/15680/19, у рамках якої банк “Альянс” просить суд скасувати згаданий штраф.

Згідно з судовими матеріалами, оскаржуване рішення НБУ про накладення штрафу на позивача надійшло на виконання до Шевченківського райвідділу державної виконавчої служби м. Київ.

При цьому банк “Альянс” звертав увагу, що має сплатити не лише штраф, але й виконавчий збір у розмірі 260 тис грн (10% суми штрафу).

Суд врахував, що “стягнення штрафу в примусовому порядку на підставі оскаржуваного рішення до вирішення спору по суті може істотно ускладнити поновлення порушених прав позивача у разі задоволення адміністративного позову” (цитата).

Раніше НБУ повідомляв, що в серпні застосував до банку “Альянс” штраф на 2,6 млн грн за здійснення ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу, що полягала в обслуговуванні фізичних осіб (зокрема, близької особи національного публічного діяча, посадових осіб банку), які проводили фінансові операції з цінними паперами, а саме облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП).

“Так, продаж ОВДП на біржі здійснювався юридичними особами, які внаслідок таких дій отримували інвестиційний збиток, водночас вищевказані фізичні особи внаслідок подальшого продажу ОВДП отримували інвестиційний прибуток. Крім того, банк сам виступав учасником (брокером) вказаних фінансових операцій, а їхній характер та наслідки дають підстави вважати, що метою здійснення цих фінансових операцій може бути легалізація кримінальних доходів, конвертація (переведення) безготівкових коштів у готівку (зокрема пов`язаних зі зняттям готівкових коштів, купівлею-продажем цінних паперів). Також ці операції не мають документального підтвердження очевидної економічної доцільності (сенсу). Водночас банк фігурує у кримінальному провадженні за фактом вчинення злочинів з використанням цінних паперів”, - зауважував НБУ.

Нагадаємо, що низка банків у судовому порядку оскаржують “фінмонівські” штрафи НБУ. В одних випадках фінустановам у рамках забезпечення позову вдається домогтися судової заборони на стягнення Нацбанком відповідних штрафів (як, наприклад, “Індустріалбанку”), в інших випадках - ні (як, скажімо, банку “Кредит Дніпро”).