Суд повернув Сбербанку його позов до НБУ щодо штрафу на 95 млн грн

Все про економіку та фінанси

4 вересня Окружний адмінсуд м. Києва повернув для Сбербанку його позовну заяву до НБУ (справа №640/11561/19), в якій позивач просив суд скасувати рішення комітету Нацбанку з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем №413/бт від 22.12.2018 про накладання на Сбербанк штрафу в сумі 94,7 млн грн. Також Сбербанк просив суд стягнути з НБУ вказані кошти (слід розуміти, раніше сплачені Сбербанком для Нацбанку, - ред.).

Підставою для такого судового рішення стало те, що Сбербанк у встановлені судом терміни не усунув недоліки позовної заяви.

Нагадаємо, в грудні 2018 року НБУ наклав штраф на Сбербанк на суму 94,7 млн грн “за повторне здійснення ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу на загальну суму понад 3 млрд грн, яка полягала, зокрема, у продовженні проведення (у тому числі на підставі документів, що не відповідають дійсності) великомаcштабних фінансових операцій з видачі з рахунків клієнтів – юридичних осіб готівкових коштів, які містять ознаки таких, що можуть бути пов’язані з легалізацією кримінальних доходів, здійсненням фіктивного підприємництва, після неодноразового застосування Національним банком України заходів впливу за подібні фінансові операції у 2015 та 2017 роках, а також у проведенні фінансових операцій, що полягали в розрахунках платіжними картками за кордоном в закладах, які проводять азартні ігри” (цитата).

"Так, після отримання попереднього акта перевірки НБУ, в якому було зафіксовано здійснення банком ризикової діяльності на загальну суму понад 1 млрд грн, які зокрема полягали у видачі з рахунків клієнтів – юридичних осіб готівкових коштів, банк не припинив подібну діяльність, змінив схему видачі готівки і в рази збільшив обсяг операцій, які містять ознаки таких, що можуть бути пов’язані з легалізацією кримінальних доходів, здійсненням фіктивного підприємництва", - констатував НБУ.

У свою чергу Сбербанк називав заходи впливу, застосовані Нацбанком, “неринковими і частково протекціоністськими по відношенню до інших гравців українського фінансового ринку” (цитата).

Крім того, в серпні 2019 року за порушення в сфері фінмоніторингу НБУ також застосував до Сбербанку як захід впливу письмове застереження за “нездійснення банком на підставі офіційних документів перевірки повноважень особи, яка діє як представник клієнта” (цитата).

Раніше Нацбанк наклав "фінмонівські" штрафи на низку банків, у т.ч. Укрсоцбанк (30,5 млн грн), Універсал Банк (14,4 млн грн), ОТП Банк (7,1 млн грн), Індустріалбанк (6,85 млн грн), Мегабанк (6,2 млн грн), Таскомбанк (6,1 млн грн), Банк інвестицій та заощаджень (5 млн грн), Південний (4,8 млн грн), МТБ Банк (4,35 млн грн), Місто Банк (4,2 млн грн), РВС Банк (3 млн грн), Глобус (3 млн грн), Альянс (2,6 млн грн), Альпарі Банк (2 млн грн), Кредит Дніпро (1,3 млн грн), Січ (1,3 млн грн), Центр (1,2 млн грн), Український капітал (1,2 млн грн), Конкорд (1,2 млн грн) тощо.