Суд: ФОП, який не отримує дохід, може не платити ЄСВ

Все про економіку та фінанси

Кіровоградський окружний адміністративний суд, розглянувши справу №340/453/19, зробив висновок, що ФОП на спрощеній системі оподаткування, який не отримує дохід (не здійснює підприємницьку діяльність), не зобов`язаний сплачувати ЄСВ, пише "Ліга:Закон".

Аргументи викладені у рішенні суду від 23 травня 2019 року. Так, суд зазначив, що з фізичних осіб-підприємців, що лише зареєстровані в ЄДРПОУ, але діяльність не проводять, оскільки перебувають у трудових відносинах, не можна стягнути єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Закон "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" не містить застереження для фізичних осіб-підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, стосовно сплати внеску незалежно від отримання доходу.

Внесок нараховується виключно на визначену самостійно суму доходу і обмежений мінімумом і максимумом.

Також суд вважає, що управління мало право нарахувати внесок, прийнявши вимогу про його сплату, на підставі:

- акту перевірки;

- звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів;

- бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких відповідно до Закону нараховується внесок.

Суд скасував вимогу про стягнення ЄСВ, оскільки позивач не подавав звітність, Управління чи інший державний орган не проводили перевірку стосовно позивача, бухгалтерські та інші документи не були надані. Разом з тим, відомості з інтегрованої картки платника внеску та з Реєстру не входять до переліку "інших документів", оскільки не підтверджують суми виплат (доходу). Такі відомості є підставою призначення перевірки, під час проведення якої у платника внеску виникає право надати пояснення, котре становить мінімальний стандарт права особи на участь у процесі прийняття рішення.