Страхова з команди Зеленського озвучила варіант мирової угоди з Коломойським

Все про економіку та фінанси

Експертка з банківської діяльності в команді Володимира Зеленського Вікторія Страхова в ефірі Bihus.Info висловила думку, що досягнути мирової угоди з екс-власником "Приватбанку" Ігорем Коломойським можна в т.ч. шляхом взаємозаліку "націоналізованих грошей" олігарха та непогашених кредитів, виданих його ж компаніям, пише dt.ua.

На думку В. Страхової, розмір бажаної компенсації у $2 млрд, яку озвучив Коломойський, міг бути сформований як сума двох показників - капіталу банку на час націоналізації та зобов`язань банку перед пов`язаними особами на 29,4 млрд гривен (близько $1,1 млрд), примусово конвертованих в капітал за процедурою bail-in.

"На мою думку, це капітал банку, який там був, це 21 мільярд гривень. За поточним курсом - це трошки менше одного мільярда доларів. І друге питання - це той bail-in, який відбувся, кошти вкладників, які було списано. 29 мільярдів фактично було списано. Це певна частина ще з того може бути", - зазначила В. Страхова.

Також вона пригадала, що під час націоналізації Ігор Коломойський визнавав кредити пов`язаним з ним компаніями на суму близько 60 млрд грн (наразі це переважно проблемна заборгованість). Таким чином, внаслідок "взаємозаліку", за логікою підрахунків Страхової, компанії Коломойського можуть залишитися винними Привату близько 10 млрд грн.

"Ми тільки говоримо: "Він просить 2 мільярди (доларів)", але ми щось забуваємо, що все ж таки кредити певні компаніям своїм він давав, і вони не всі погашаються. Щось обслуговується, але більшою частиною не обслуговується. Чому б не зробити взаємозалік? Якщо йому винні – зарахуйте. І, можливо, трошки ще Ігор Валерійович буде винен Приватбанку", - заявила Вікторія Страхова.

"Відносини з Коломойський навіть виходять за межі Приватбанку. Ще ж є Укрнафта" з її лондонськими та стокгольмськими арбітражами. Якщо рішення в Стокгольмському арбітражі буде на користь Коломойського... На одній із зустрічей він мене попереджав, що, мовляв, забирайте банк, але обережно користуйтеся, бо я його поверну назад. Я - яким чином? Він каже - ну стокгольмський арбітраж. Якщо там буде 5,5 млрд [дол], то то ж на то вийде.

Я за те, щоб комплексно владнати відносини з Коломойським - вирішити всі ці питання по "Укрнафті", по Приватбанку. Він йде своїм шляхом, Україна розвивається своїм шляхом. Приватбанк потім продається і тому подібне", - зазначила В. Страхова (див. відео з 26:25).

При цьому В. Страхова таким чином описала сценарій, якщо суди апеляційної та касаційної інстанцій підтвердять рішення суду першої інстанції про незаконність націоналізації Приватбанку:

"Якщо [націоналізація] незаконна, відбувається двостороння реституція: Коломойський отримує назад акції банку і назад повертаються до держбюджету вкладені облігації. Після того не перестає бути проблемним [кредитний] портфель. Якщо він не зможе владнати проблему з капіталом, тоді НБУ аж бігом знову визнає його неплатоспроможним.

Тому я б йшла по іншому сценарію, щоб якась мирова угода чи консенсус з урядом: Приватбанк залишається державним, Ігор Валерійович отримує свої 2 млрд дол, але вони йому фактично в руки не даються - вони йдуть в погашення кредитів пов`язаних з ним компаній".

При цьому представниця команди В. Зеленського в ході інтерв`ю неодноразово наголошувала, що наразі це лише її власна точка зору.

Вікторія Страхова представляла урядову сторону під час націоналізації Приватбанку (була проектним менеджером реформ фінансового сектору). Після націоналізації певний час працювала корпоративним секретарем вже державного Приватбанку. У 2019-му опинилася в експертній команді Володимира Зеленського. При цьому вона зазначає, що не спілкувалася з Ігорем Коломойським з 2016 року.

Ігор Коломойський публічно заявляв, що його влаштовує і варіант виплати компенсації 2 млрд дол, і варіант повернення Приватбанку.

Окружний адміністративний суд Києва 18 квітня задовольнив позов Ігоря Коломойського до Національного банку і Кабінету Міністрів про неправомірності націоналізації "Приватбанку". скасував рішення НБУ про перелік пов`язаних з "Приватбанком" осіб, на підставі якого приймалося рішення про нацонализации.