Списання ЄСВ-боргів у "сплячих" ФОПів-загальносистемників - до 31 серпня 2020 року, - закон

Все про економіку та фінанси

8 серпня набрав чинності Закон №786, одне з його положень стосується списання боргів з ЄСВ – це зміна до п. 9-15 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464, пише "Дебет-Кредит".

Саме завдяки цьому пункту ще в червні 2020 р. у сплячих ФОПів з’явилася можливість списати борг з ЄСВ, який виник з 2017 року. Проте така можливість стосується тільки "загальносистемників" і лише тих, які не отримували доходів з 2017 року (тобто, дійсно, «сплячих»). І за умови припинення підприємницької діяльності з певної дати. Але з якої?

 

Закон №592, яким було введено п. 9-15, чітко не встановлював початок подання заяв про списання боргу з ЄСВ та про припинення підприємницької діяльності для такого списання.

Наприкінці червня територіальні податківці наголошували про початок подання таких заяв – 3 червня.

Крім того, чернівецькі податківці наводили зразок заяви для списання боргу з ЄСВ.

Але це лише роз’яснення. А чіткості в даті початку подання заяви через неузгодженість законодавства до цієї миті не існувало. Тобто, незважаючи на те, що ця процедура розпочалася в червні і досі триває, у ФОП залишалися ризики, що податківці щось не так зрозуміли, а потім передумають.

І ось Законом №786 депутати Верховної Ради вирішили поставити крапку в цьому питанні: у п. 9-15 Закону №2464 буде прописано дату подання заяв - 3 червня 2020 року.

Триває процедура списання 90 днів. Таким чином, для списання боргів з ЄСВ «сплячі» ФОПи мають подати заяви до 31 серпня включно.

Списання боргів з ЄСВ стосується не лише ФОП-«загальників», а й фізосіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність

Із 3 червня суми боргів з ЄСВ, нараховані за період з 01.01.2017 року по 03.06.2020 р., а також штрафи та пеня, нараховані на ці борги, у разі якщо їх платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО, списуються за умови подання протягом 90 календарних днів (тобто до 31 серпня 2020 р.):

- ФОП на загальній системі оподаткування — державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону №2464 за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592 (03.06.2020 р.). Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше;

- особами, які провадять незалежну підприємницьку діяльність до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону №2464 за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592 (03.06.2020 р.). Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.

Коли ДПС може відмовити в списанні боргу з ЄСВ?

Нагадаємо, що податковий орган може відмовитися списувати суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

- платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 01.01.2017 р. до дня набрання чинності цим Законом;

- суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті.

Якщо ж суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті, тоді податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Самі ж раніше сплачені суми боргів, штрафів та пені платнику не повертатимуться.