Сологуб: від МВФ до кінця року може бути максимум один транш

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Дмитро Сологуб висловив думку, що можливість отримати від МВФ до кінця цього року два транші за програмою stand by вже втрачена, треба намагатися отримати один, розуміючи, що він буде прив`язаний до ухвалення держбюджету на 2021 рік, пише "Інтерфакс-Україна".

"Те, на що наразі ми можемо орієнтуватися і намагатися зробити - це до кінця року отримати транш МВФ... Найімовірніше, як і у 2018 році, (він) буде прив`язаний до ухвалення бюджету. Тобто ми вже говоримо, умовно, про листопад", - сказав Д. Сологуб.

За його словами, закладений Кабміном дефіцит держбюджету 6% ВВП суперечить принципу контрциклічності, закладеному в програмі з Фондом, і є сумніви стосовно можливості його фінансування.

Він також нагадав, що інші програми міжнародної допомоги Україні прив`язані до програми МВФ.

За його словами, затримка із міжнародним фінансуванням пов`язана зі зміною на початку липня глави НБУ Якова Смолія, який подав у відставку та заявляв про політичний тиск.

"Нацбанк фактично повернувся у ситуацію 2015 року, в якій він вже був, коли кредит довіри від МВФ потрібно здобувати практично з нуля. І, як показує практика, на це йде приблизно 6-9 місяців. І причому під час цих 6-9 місяців має бути clean track record", - вважає Сологуб.

Як повідомлялося, МВФ 9 червня цього року затвердив нову 18-місячну програму stand by для України на SDR3,6 млрд (близько $5 млрд) з негайним виділенням $2,1 млрд першого траншу.

Після виділення першого траншу було намічено чотири перегляди програми - за підсумками червня, вересня і грудня цього року, а також червня 2021 року із завершенням цих переглядів відповідно 1 вересня та 1 грудня цього року і 15 травня і 15 жовтня - наступного. Розміри другого і третього траншу - по $700 млн, третього - $560 млн і завершального четвертого - $980 млн. Передбачалося, що віртуальна місія щодо першого перегляду програми працюватиме 13-23 липня, проте цей план був порушений.

До програми МВФ також прив`язане інше міжнародне фінансування України, зокрема успішний перший перегляд програми stand by дасть змогу отримати вже схвалені $350 млн від Світового банку і EUR600 млн від ЄС.

Представник МВФ 10 вересня не зміг назвати можливої дати місії для першого перегляду програми stand by і виділення її другого траншу. Відмовившись безпосередньо коментувати рішення Конституційного Суду, яке поставило під сумнів низку аспектів роботи Національного антикорупційного бюро (НАБУ), представник МВФ нагадав, що підтримка незалежності, цілісності НАБУ, САП і ВАКС - попередня умова цієї програми підтримки МВФ. За його словами, дискусії щодо поточної програми stand by тривають.