Чурій: банки зможуть купувати ОВДП за рахунок рефінансу НБУ

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Яків Смолій під час брифінгу щодо зниження облікової ставки з 10% до 8% заявив, що Нацбанк не планує пряме кредитування уряду, але зауважив, що видача рефінансування для банків допоможе в т.ч. Кабміну:

“Законом про Національний банк заборонено кредитування уряду, а також викуп цінних паперів уряду на первинному ринку.

Україна вже перебувала в тій ситуації, коли НБУ напряму кредитував дефіцит бюджету. Це було на початку 90-х років, і ми бачили, чим це обернулося - інфляція була в десятки разів вища, ніж до початку таких дій.

У 2014-2015 роках НБУ також викупив з ринку цінні папери, які були інвестовані в статутний капітал Нафтогазу і держбанків, що призвело до збільшення інфляції більш ніж на 40%.

На сьогодні ліквідність банківської системи і ті інструменти, які пропонує НБУ з підтримки як короткотермінової, так і довгострокової ліквідності дозволять пройти пікові навантаження по виплаті боргів і фінансування тих проектів, які уряд зараз прийняв під час карантину, особливо зміцнивши фінансування на підтримку медичної галузі, а також соціальних виплат.

Ми не плануємо своїми діяти пряме кредитування уряду”.

Разом з тим, заступник глави НБУ Олег Чурій додав таке:

"Ми не питаємо, як банки можуть використовувати кошти [рефінансування].

Банки можуть їх використовувати для підтримки короткострокової ліквідності, так і кредитування реального сектору, якихось інфраструктурних проектів, а також для купівлі цінних паперів уряду. Це повністю їх комерційне рішення.

Як мені здається, у зв`язку зі зниженням [облікової] ставки, привабливість інвестування в різні інструменти збільшується".