Смолій: НБУ зупинить заборону для ФОПів брати кошти з бізнес-рахунків на особисті потреби

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Яків Смолій анонсував, що Нацбанк призупинить дію норми, якою ФОПам було заборонено витрачати кошти з підприємницьких рахунків на особисті потреби до сплати податків:

“Я надіюся, що сьогодні вийде уточнення чи доповнення до постанови Нацбанку, де ми призупинимо дію чи наш коментар про те, що рахунки фізичних осіб - підприємців чи кошти з цих рахунків можуть бути перераховані на рахунки фізосіб, не пов`язані з підприємницькою діяльністю, після сплати податків.

Ця норма... Ми її призупиняємо, тому що цей коментар стосується фактично податкової служби. Але я хочу сказати, що в цій постанові, яку прийняв НБУ, не було чогось такого, що не було до цього. Норма діє з 2003 року, яка говорила, що поточні рахунки фізосіб не можуть використовуватися для проведення операцій, пов`язаних з підприємницькою діяльністю.

Те, що ми давали в коментарях, воно дзеркально відображає, що по рахункам, які пов`язані з підприємницькою діяльністю, не можуть проходити операції приватного характеру.

Але вийшло, як кажуть, - хотіли як краще, а вийшло як завжди. Тому щоб уникнути тих маніпуляцій, ми призупиняємо коментар. І я надіюся, що ми з податковою найближчим часом з`ясуємо, як правильно донести цей меседж до ринку, щоб не було подібних спекуляцій, що НБУ комусь щось заборонив”.

Попередні роз`яснення НБУ з цього приводу - тут і тут.

P.S.

НБУ повідомив, що скасував норму щодо порядку використання поточних рахунків фізичних осіб-підприємців та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (далі – ФОП), що містить постанова правління Нацбанку №162 від 27.12.2019.

"Вимога Національного банку здійснювати за поточними рахунками ФОПів лише ті розрахунково-касові операції, що не пов’язані із власними потребами, та право перераховувати кошти на власний рахунок після сплати усіх податків та зборів, викликала нерозуміння у бізнес-спільноти під час її застосування.

Прислухаючись до думки банків та їхніх клієнтів, Національний банк скасував цю норму, аби усунути маніпуляції і можливі перешкоди для діяльності підприємців", - йдеться в заяві Нацбанку.

Відповідне рішення містить постанова правління НБУ №7 від 15.01.2020 “Про внесення зміни до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів”.

Воно набирає чинності з 17 січня 2020 року.

"Водночас позиція Національного банку, як і раніше, залишається незмінною. З 2003 року діє норма, що поточні рахунки фізичних осіб не можуть використовуватися для проведення операцій, пов’язаних з підприємницькою діяльністю. Оскільки банківська система має бути захищена від ризиків здійснення фінансових операцій з ознаками фіктивності, Національний банк обговорить з Державною податковою службою механізми, спрямовані на мінімізацію таких ризиків", - резюмує Нацбанк.