Правоохоронці продовжують розслідувати співпрацю Ощадбанку з консультантами

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 28.01.2020 триває досудове розслідування в кримінальному провадженні №42017101060000207 від 04.10.2017 щодо можливого зловживання службовим становищем посадовими особами Ощадбанку, що призвело до можливої розтрати понад 15 млн грн (процесуальне керівництво в розслідуванні здійснює (Київська місцева прокуратура №6).

За даними слідства, в 2014-2018 рр. між Ощадбанком, з однієї сторони, і ТОВ «Прайсуотерхаускуперс» й ТОВ«КПМГ-Україна», з іншої сторони, було підписано договори, предметом яких було надання консультаційних та юридичних послуг щодо супроводу конкурсних торгів під час здійснення закупівель державним банком робіт та послуг.

“Зазначені договори підписано не зважаючи на те, що в структурі АТ Ощадбанк є Управління супроводження здійснення закупівель, яке безпосередньо займається супроводом конкурсних торгів, а саме аналізом учасників торгів, їх проведенням та підготовкою тендерної документації. Крім того, в державному банку є юридичний департамент, який забезпечує юридичний супровід конкурсних торгів та департамент банківської безпеки.

Вищезазначене вказує на можливу розтрату грошових коштів з боку посадових осіб АТ «Ощадбанк» в особливо великому розмірі на суму понад 15 млн. грн”, - йдеться в судових матеріалах.

Як писав Finbalance, раніше в межах згаданого кримінального провадження №42017101060000207 правоохоронці також розслідували ІТ-закупівлі Ощадбанку.

Як зауважувалося в судових матеріалах, Ощадбанк в період з 2014 по 2017 роки провів конкурсні торги щодо закупівель обчислювальних машин, частин, приладів до них та програмного забезпечення, переможцем яких ставали ТОВ «Навігатор», ТОВ «Навігатор Корпорейшн», ДП «ЕС ЕНД ТІ Україна», ТОВ «БМС Консалтінг» та ТОВ «Світ ІТ».

“Комп`ютерне обладнання закуплено державним банком по цінам, вищим на 25-30% від ринкових на загальну суму понад 550 млн. грн. Отримані грошові кошти зазначеними компаніями частково перераховано за кордон на рахунки офшорних компаній, переведено в готівку та привласнено службовими особами АТ «Ощадбанк»”, - йшлося в ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 05.04.2018.

У травні 2017 року глава правління Ощадбанку Андрій Пишний публічно заявляв, що “банк став активним учасником проведення торгів на електронному майданчику ProZorro”. “Загалом за півтора року ми провели у цій системі закупівель не менше 1000 тендерів. Станом на кінець 2016 року економія становила близько 50 млн грн. Зараз у банку масштабні закупівлі супроводжуються компанією PricewaterhouseCoopers: це і підготовка тендерної документації, й оголошення і проведення тендерної процедури, й укладання контракту”, - констатував А. Пишний.

Щодо ІТ-закупівель в Ощадбанку зазначали таке:

“Щодо можливого «завищення» вартості ІТ-обладнання: всі процедури закупівель у банку проводяться за ідентичним прозорим алгоритмом. За висновками незалежних фахівців, аудиторських компаній представників Великої четвірки, які проводять зовнішній моніторинг, банк вжив всі необхідні заходи для запобігання корупційним проявам та зловживанням, дотримався принципів відкритості, прозорості. Банк може підтвердити це документально.

Щодо сумнівів у необхідності та обґрунтованості залучення банком міжнародної компанії-аудитора до супроводження стратегічних закупівель: залучення зовнішніх радників по стратегічним проектам є загальновизнаною, ефективною практикою та обумовлено необхідністю забезпечення найвищого ступеню прозорості для моніторингу закупівель".

Також у держбанку пов’язували відповідне розслідування в т.ч. з інтересом правоохоронців до документації щодо кредитних відносин з підприємством з групи WOG (у липні-2019 Ощадбанк реструктуризував відповідну заборгованість).