Шмигаль: "зелена" генерація і "Енергоатом" можуть отримати по 5,1 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Прем`єр Денис Шмигаль в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна" заявив, що попереднє рішення по розподілу 10,25 млрд грн кредитів під держгарантії, отриманих НЕК "Укренерго" від трьох держбанків для погашення її заборгованості перед "Гарантованим покупцем", передбачає рівний поділ коштів між "Енергоатомом" і ВДЕ-генерацією.

"Попереднє рішення: розподілити кошти від "Укренерго" порівну між "Енергоатомом" і виробниками зеленої електроенергії", - сказав глава Кабміну.

Він уточнив, що при такому підході сторони в результаті отримають, приблизно, по 5,1 млрд грн.

Шмигаль назвав таке рішення збалансованим і компромісним, але зазначив, що воно ще буде відпрацьовуватися.

"Ми ще маємо час, кілька днів, щоб остаточно визначитися", - сказав глава уряду.

Він підкреслив, що уряд усвідомлює всю важливість підтримки атомної генерації як бази енергетичної безпеки держави і ВДЕ-генерації, де Україна має міжнародні зобов`язання, підписані, в тому числі, з виробниками зеленої електроенергії, ЄБРР, Світовим банком.

"Енергоатом - це енергетична безпека держави, і необхідно віддавати певний пріоритет. Зелена генерація - це також пріоритет, це інвестиційний клімат і довіра інвесторів", - заявив Шмигаль. 

Пояснюючи підтримку рішення про рівний розподіл коштів, прем`єр зазначив, що борг попередніх періодів перед "Енергоатомом", пов`язаний з виконанням компанією спецобов`язків (ПСО) для населення і з необхідністю підтримки тарифу в 1,68 грн/кВт-год становить близько 7 млрд грн, з яких в І кварталі цього року необхідно, щонайменше, 5 млрд грн.

"Мінімально необхідний компанії обсяг коштів на перший квартал поточного року, з урахуванням ремонтних кампаній і виконанням зобов`язань щодо забезпечення електроенергією населення, становить близько 5 млрд грн", - сказав глава уряду.

Він додав, що для подальших розрахунків з ВДЕ-генерацією уряд буде оперативно працювати над випуском "зелених" облігацій (бондів), що передбачено домовленостями з Міжнародним валютним фондом (МВФ) і закладено в бюджеті на 2021 рік.

"Ми оперативно будемо це робити, і забезпечувати розрахунки із зеленою генерацій за рахунок зелених бондів", - повідомив Шмигаль.

На його думку, представники зеленої енергетики і банки повинні зрозуміти такі дії уряду в нинішній ситуації.

Як повідомлялося, 10 грудень Кабмін у рамках наданих йому Верховною Радою в листопаді повноважень схвалив держгарантії для "Укренерго" для залучення 11,3 млрд грн кредитів для розрахунків з ДП "Гарантований покупець" і наступних його розрахунків з енергогенерацією, заборгованість перед якими з боку НЕК становить близько 30 млрд грн.

"Укренерго" 30 грудня 2020 року уклало договір кредитної лінії з Ощадбанком на 5 млрд грн, а також кредитні договори з Укрексімбанком і Укргазбанком на 4 млрд грн і 1,25 млрд грн відповідно.

З кінця минулого року питання розподілу зазначених коштів розглядає також Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), яка в п`ятницю знову відклала ухвалення рішення з цього приводу.