Шмигаль: Стабілізаційний фонд держави складе 200 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль в ефірі телеканалу ICTV заявив, що “ми створюємо Стабілізаційний фонд держави” (цитата).

“Його розмір буде в районі 200 млрд грн. Цього буде абсолютно достатньо, щоб забезпечити пенсіонерів, щоб забезпечити тих, хто буде потребувати допомоги, бо втратив роботу або буде сидіти без роботи.

Ми сьогодні фактично дійсно зупинили країну, зупинений транспорт, міжобласне сполучення, зупинена велика частина малого та середнього бізнесу. Держава має підтримати цих людей і бізнес. Ресурс в держави для цього є.

Сьогодні Україна до потенційної кризи підходить більш підготовленою, ніж у 2008 році. У нас і значні золотовалютні резерви в НБУ, в нас хороші механізми, в нас висока ліквідність в банках. У нас всі макроекономічні параметри значно міцніші, ніж були в 2008 році, коли розпочиналася фінансова криза.

Звичайно, сьогодні експерти оцінюють, що криза буде потужнішою, ніж була в 2008 році. Тому ми вже сьогодні працюємо з Міністерством економіки, Міністерством фінансів спільно з міжнародними фінансовими організаціями, з МВФ у тому числі, над розробкою та коригуванням макропрогнозу, над розробкою механізмів стимулювання бізнесу, над розробкою і впровадження вже найближчим часом - буквально в квітні-травні - програми підтримки людей.

Ми працюємо над тим, щоб дати можливість платити [пенсіонерам віком більше 80 років] по 500 грн. Щоб всім пенсіонерам на час карантину дати одноразові підтримки.

Всі, хто буде знаходитися вдома і хто працював, назвемо так, "в білу", на карантині, у вимушеному простої або звільнений з роботи, держава буде через фонд платити кошти для того, щоб дати можливість людям перебути вдома й не заразитися цією хворобою, будемо платити допомогу у встановленому законодавством розмірі.

<...> Доплати, про які я говорив, і виплати соціальні можуть здійснюватися Фондом страхування на випадок безробіття вже. Тобто люди можуть звертатися, хто вимушено знаходиться [без роботи].

Хто може сьогодні не йти до фондів, звичайно, краще побути вдома й розтермінувати звернення до цього фонду - просто, щоб сьогодні не захворіти й розірвати ланцюжки, але ми точно забезпечимо виплату всім, хто офіційно знаходився у вимушених відпустках або був звільнений з роботи. Всіх поставимо на облік і через причину коронавіруса всі ці речі будуть людям відшкодовані.

Там впродовж квітня ми здійснимо ті виплати, які пообіцяли здійснити пенсіонерам.

Тобто все це буде зроблено, і ми розуміємо терміновість цих виплат, тому що розуміємо, що люди вже знаходяться вдома і вже частина бізнесів зупинена. Будемо діяти швидко та оперативно, щоб втрати були мінімальними.

Для цього ми сьогодні переглядаємо бюджет і формуємо Стабілізаційний фонд держави, який, власне, буде використаний в т.ч. на такі швидкі рішення й швидкі дії, як швидка допомога.

За умов підтримки міжнародними партнерами та за умов єдиної позиції українського політикуму, я впевнений, що ми пройдемо цей виклик достойно, з мінімальними втратами для економіки держави і з мінімальними втратами для здоров`я наших українців”, - зазначив глава Кабміну.

P.S.

Заступник глави Офісу президента Юлія Ковалів в ефірі телеканалу ICTV повідомила, що впродовж кількох днів Кабмін внесе у Верховну Раду проект змін у держбюджет, який передбачатиме створення Стабілізаційного фонду та буде "в першу чергу сфокусований на охорону здоров`я і на соціальну підтримку людей" (цитата).

“Ми говоримо про сьогодні про потребу в понад 100 млрд грн додатково, які нам, якщо буде пік коронавірусу, буде потрібно, щоб підтримати зарплатами і лікарів, і медицину, і закупівлю додаткового обладнання.

Звідки гроші? Перше - це скорочення видатків бюджету. Так, ми повинні ужиматися. Так, частина програм, які ми хотіли профінансувати ще в жовтні 2019 року приймаючи бюджет та очікуючи, як і весь світ, що в нас зростання економіки буде біля 3,5%... сьогодні в нас вже інша реальність.

І що ми робимо в цій реальності - в першу чергу починаємо з себе як держава і економимо. І така економія буде порядка 50 млрд грн. І ця економія буде стосуватися багатьох і міністерств, і їхніх витрат, і заробітних плат, і різного роду закупівель, які можуть бути відкладені до наступного року.

<...> Насправді тут немає нічого страшного, що під час кризи країни можуть позичати. Питання - як дешево ці країни позичають.

Для нас на сьогодні найбільш дешевими джерелом запозичень є кошти міжнародних фінансових установ. І що, власне, ми сьогодні обговорюємо з МВФ. В першу чергу - збільшення обсягу фінансової підтримки України на часи кризи.

Ми вже зараз говоримо про збільшення майже в два рази тієї програми - загального пакету програми від МВФ, Світового банку, Єврокомісії, ніж ми говорили з ними в кінці минулого року.

Друге питання, яке ми з ними обговорюємо, - це те, що ці кошти потрібні нам цього року в бюджет.

НБУ сьогодні має 25 млрд дол резервів. Ми бачимо, що ажіотаж, який був впродовж минулих двох тижнів, спав. І коли ми чули критику дій влади, що, мовляв, за два тижні продали більше двох мільярдів резервів і це дуже погана політика, насправді ні. Для того й існують резерви НБУ, щоб в піки та періоди паніки підтримувати курс і не дати йому дуже сильно опуститися. Сьогодні ми вже бачимо, що курс стабілізувався. І в НБУ і до кінця року є достатня кількість резервів, щоб спокійно пройти цей рік.

І про що ми зараз говоримо з МВФ - що кошти повинні піти в бюджет, де ми будемо фінансувати і медицину, і соціальну сферу.

Це ті речі, які ми з МВФ проговорили, і думаю, впродовж наступних тижня-двох ми як Україна фіналізуємо наші останні домовленості і отримаємо позитивне рішення від борда МВФ.

Жодних додаткових умов, ніж ті умови, про які ми з МВФ ведемо переговори впродовж останніх двох-трьох місяців, немає.

І сьогодні ми всі разом розуміємо, що нам треба діяти швидко і ефективно, щоб максимально спокійно і злагоджено пройти цей період кінця березня - квітня, коли ми очікуємо найбільше розповсюдження коронавіруса в Україні”, - зазначила заступник глави Офісу президента.

За словами Ю. Ковалів, серед вимог МВФ - це перш за все прийняття законопроекту про банки (який має унеможливити повернення виведених з ринку фінустанов їх колишнім власникам, - ред).

“Закони нам потрібні, щоб ми відкрили для нас понад 5-7 млрд дол дуже дешевого і довгого фінансування наших міжнародних партнерів”, - зауважила заступник глави Офісу президента.

Раніше Ю. Ковалів заявила, що ВВП України в 2020 році при оптимістичному сценарії може впасти на 5%, а інфляція при песимістичному сценарії - зрости до 10%. Як зазначила Ю. Ковалів, дефіцит держбюджету, з урахуванням витрат на боротьбу з коронавірусом, може збільшитися до 7% ВВП (з раніше очікуваних 2,1% ВВП).

При цьому заступник глави Офісу президента констатувала, що через нестабільну ситуації складно будувати макроекономічні прогнози. "Ситуація кожен день змінюється", - наголосила Ю. Ковалів.

"Я думаю, в найближчі два дні ми фіналізуємо всі показники програми (МВФ), і будемо далі рухатися з парламентам - там ще трохи залишилося, щоб вийти на борд МВФ і отримати програму. Важливо, що ми також обговорюємо спрямування всіх коштів першого траншу в бюджет. Резерви НБУ достатні", - вважає Ю. Ковалів.

Вона додала, що "ми не можемо дуже агресивно збільшувати витрати бюджету”. “З одного боку, фінансувати їх ми можемо або за рахунок програми МВФ, і ми над цим активно працюємо, або за рахунок внутрішніх запозичень. Тому що за станом на зараз ринок зовнішніх запозичень фактично закритий - і не тільки для України, а для всіх ринків, що розвиваються", - підкреслила заступник глави Офісу президента.

За її словами, Офіс президента оцінює додаткові витрати на боротьбу з СOVID-19 в $3,5-4 млрд і розраховує збільшити фінансування від МВФ майже вдвічі. "Тільки на боротьбу з коронавірусів ми вже очікуємо додаткову потребу в розмірі близько $3,5-4 млрд. Це ті розрахунки, які ми обговорюємо, в т.ч. з МВФ. Йдеться і про закупівлю засобів захисту, про фінансування медицини, про додаткову оплату лікарям", - сказала Ю. Ковалів.

Вона розповіла, що Міністерство фінансів розробляє зміни до держбюджету на 2020 рік, в якому має бути передбачено скорочення витрат на $1,7 млрд.

"З бюджету будуть дофінансувати і Фонд соцстраху (...), і Фонд безробіття. Ми вже зараз плануємо збільшення фінансування цих фондів через збільшення дефіциту держбюджету. Плюс ми збільшимо видаткову частину на близько $1,7 млрд, або десь на 51 млрд грн. Більшість статей бюджету, починаючи від утримання чиновників, буде скорочено, багато програм будуть скорочені. Ми будемо максимально урізати держбюджет за всіма видатками. Я навіть думаю, що ми будемо урізати ті зарплати окремих органів, які були ринковими і високими, тимчасово, на період від трьох до шести місяців", - сказала заступник голови ОП.

Вона повідомила, що наразі влада розробляє новий пакет законопроектів про підтримку бізнесу в період боротьби із коронавірусом.

"Перш за все це буде стосуватися змін до Трудового кодексу і трудові відносини, щоб легалізувати віддалене місце роботи, індивідуальний графік роботи - всі ті питання, з якими до нас надходять онлайн-звернення від бізнесу", - зазначила заступник глави ОП, додавши, що також розглядається можливість часткової компенсації і більш гнучкого регулювання лікарняних і простоїв.

"Держава буде готова взяти на себе частину цих витрат на фонд зарплати і розділити ці витрати", - сказала заступник Ю. Ковалів.

Вона повідомила, що ухвалений минулого тижня пакет законів про підтримку бізнесу обійдеться держбюджету в 10 млрд грн.

Ю. Ковалів додала, що введення валютних обмежень не обговорюється. "Валютних обмежень вводити не будемо. Якщо ситуація залишається такою ж, немає ніякої спекулятивної паніки і бізнес сам не підігріває цю ситуацію, то ми проходимо спокійно, без жодних обмежень валютних операцій", - запевнила Ю. Ковалів.