"Енергоатом" щомісяця зазнає збитків на 1 млрд грн, - Шмигаль

Все про економіку та фінанси

Прем`єр Денис Шмигаль повідомив, що сьогодні відбулось друге засідання Антикризового енергетичного штабу.

"Рухаємось до подолання кризи в енергетиці, але є питання, які потребують особливої уваги.

Наприклад, фінансовий стан «Енергоатому». Підприємство щомісяця зазнає збитків в 1 млрд грн, оскільки продає електроенергію за пів ціни на балансуючому ринку. Наше завдання — захистити «Енергоатом» та колектив підприємства. Тому НАЕК має отримати можливість укладати двосторонні договори з великими споживачами.

Хочу підкреслити: важливо, щоб усі чітко дотримувалися затверджених заходів для забезпечення стабільності енергетичного ринку.

Окремо хочу подякувати народним депутатам за прийняття сьогодні в цілому законопроєкту №2372, який дасть змогу «Енергоатому» залучити на програми безпеки 200 млн євро додаткових кредитних коштів. Сподіваюсь, ініціативи, які напрацьовує Антикризовий енергетичний штаб, теж знайдуть підтримку у Верховній Раді", - зазначив глава уряду. 

Мінекоенерго зазначає, що вже підготувало проект зміни до Положення про покладання спеціальних обов’язків на учасників ринку електроенергії. Зміни передбачають зменшення частки продажу електроенергії «Енергоатомом» в рамках ПСО з 85% до 80%, виведення ГАЕС з механізму ПСО і перегляд цінових обмежень на продаж електроенергії ДП «Гарантований покупець», надання підприємству дозволу купувати і продавати електроенергію за двосторонніми договорами.

«Це дозволить покращити фінансову ситуацію в «Гарантованого покупця», «Енергоатома» і інших учасників ринку та зменшить адміністративний вплив на ринкове ціноутворення», - зазначила в.о. міністра Ольга Буславець.

Мінекоенерго зауважує, що також напрацьовані пропозиції щодо удосконалення ринку двосторонніх договорів. Згідно з ними, «Енергоатом» зможе продавати вивільнені 5% електроенергії на ринку двосторонніх договорів на спеціальних аукціонах. Ціни на цю електроенергію мають бути не нижче встановлених у рамках ПСО (567 грн/МВтгод), вона буде продаватися великими лотами і лише кінцевим споживачам, без можливості перепродажу.

«Це забезпечить промисловим підприємствам з високою часткою електроенергії в собівартості продукції доступ до довготривалих контрактів за конкурентними цінами. Крім того, НАЕК «Енергоатом» отримає додатковий гарантований ринок збуту виробленої електроенергії, а також зменшиться профіцит електроенергії на РДН», - підкреслила Ольга Буславець.

У рамках перемовин з інвесторами в галузь відновлюваної енергетики погоджені майже всі ключові положення Меморандуму про взаєморозуміння стосовно вдосконалення умов підтримки виробників ВДЕ. «Я маю надію, що цього тижня буде підписано Меморандум», - сказала Ольга Буславець.

У вівторок Верховна Рада прийняла перший законопроект з антикризового пакету – він дозволить залучити близько 200 млн євро на заходи з безпеки експлуатації атомних енергоблоків. На розгляді Парламенту перебувають ще низка законопроектів щодо погашення боргів перед «Енергоатомом», «Укргідроенерго» і іншими учасниками оптового ринку.

Контекст

У квітні Міненерго заявило про кризу неплатежів на ринку електроенергії.

У середині травня в.о. глави відомства Ольга Буславець констатувала, що дефіцит коштів в енергетичній галузі (з урахуванням боргів минулих років) сягає 78 млрд грн.

За прогнозом "Укренерго", виробництво електроенергії в 2020 році порівняно з 2019 роком знизиться на 7,1% до 143,09 млрд кВт-год.

Виробництво електроенергії атомними електростанціями (АЕС) скоротиться на 11,2% до 73,7 млрд кВт-год, тепловими електростанціями (ТЕС) - на 13,45% до 38,872 млрд кВт-год, а виробництво електроенергії теплоелектроцентралями (ТЕЦ) збільшиться на 2,2% до 11,108 млрд кВт-год. Гідроакумулючі і гідро-електростанції (ГАЕС і ГЕС) скоротять виробництво електроенергії на 19,3% до 6,349 млрд кВт-год. При цьому очікується збільшення виробництва електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в 2 рази до 11,375 млрд кВт-год.

Відповідні обсяги виробництва електроенергії зафіксовано в прогнозному балансі, який Міненерго оновило в кінці квітня.

Така ситуація виникла, з одного боку, на фоні зниження споживання електроенергії під час теплої зими та карантину а з іншого боку, - збільшення виробництва електроенергії вітрових і сонячних електростанцій, яка дорожча від електроенергії атомної і теплової генерації.

Враховуючи в т.ч. ці обставини, "Енергоатом" обмежує/зупиняє роботу окремих енергоблоків АЕС.

30 квітня Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №2386 “Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії”, який передбачає списання заборгованості

- підприємств вугільної галузі за електроенергію перед ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Укрінтеренерго»;
- ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Укрінтеренерго» перед ДП “Енергоринок”;
- ДП «Енергоринок» перед НАЕК “Енергоатом” та АТ “Укргідроенерго”;

При цьому на суму списаної заборгованості має бути збільшено статутний капітал НАЕК ”Енергоатом” та АТ “Укргідроенерго” за рахунок випуску ОВДП.

Залишкові борги дебіторів "Енергоринок" має переуступити кредиторам. При цьому НРКЕ зобов`язана передбачити кошти для погашення боргів операторів електромереж в тарифі на передачу електроенергії. Інші непогашені борги “Енергоринку” мають бути списані, а сама компанія ліквідована.

Міністерство фінансів в експертному висновку до законопроекту зазначило, що запропоновані норми розбалансовують держбюджет та призведуть до фіскальних ризиків на суму до 28,1 млрд грн.

Крім того, Мінфін вказував у т.ч. на невизначеність джерела збалансування фінансового стану “Укренерго”, заборгованість перед яким пропонується списати.

У травні нардеп з фракції "Слуга народу" зареєстрував законопроект №3459 про внесення змін до держбюджету на 2020 рік (щодо заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії).

Документом пропонується збільшити обсяг внутрішніх держзапозичень для погашення ланцюгової заборгованості на оптовому ринку електричної енергії у розмірі 7,9 млрд грн, у т.ч.

– погашення заборгованості за електричну енергію, яка утворилася на оптовому ринку електричної енергії, у зв’язку з постачанням до 30 квітня 2015 року (включно) електричної енергії споживачам на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей – 5 млрд грн;

– погашення заборгованості за електричну енергію підприємствами водопостачання, що знаходяться або постачають послуги на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей – 1,9 млрд грн;

– погашення заборгованості за спожиту електричну енергію державних підприємств вугільної промисловості – 1 млрд грн.

Як писав Finbalance, "Енергоатом" у І кварталі 2020 року зафіксував збиток 1,57 млрд грн (за цей же період минулого року був прибуток 2,36 млрд грн; за весь 2019 рік - прибуток 3,8 млрд грн, за 2018 рік - 4,6 млрд грн).

Чистий дохід зріс до 15,14 млрд грн (з 12,9 млрд грн у І кварталі-2019; за весь 2019 рік - 48,85 млрд грн), а собівартість реалізованої продукції - до 9,93 млрд грн (з 9,16 млрд грн у І кварталі-2019; за весь 2019 рік - 37,3 млрд грн).

Обсяг зобов`язань “Енергоатому” перед банками по довгостроковим кредитам збільшився до 6,8 млрд грн (з 5,95 млрд грн на початок 2020 року; на початок 2019 року було 4,7 млрд грн), по короткостроковим - до 13,8 млрд грн (з 11,85 млрд грн на початок 2020 року; на початок 2019 року було 12 млрд грн).

За І квартал підприємству було нараховано податки до бюджетів усіх рівнів на 3,51 млрд грн (сплачено 3,23 млрд грн), а розрахунків зі страхування – 847,0 млн грн (сплачено - 875,4 млн грн).

За даними “Енергоатому”, на 31.03.2020 його заборгованість по податках до бюджетів усіх рівнів становила 1,65 млрд грн, із розрахунків зі страхування – 172,4 млн грн.

У І кварталі 2020 року підприємство забезпечило 56,2% загального виробництва електроенергії в Україні (за І квартал-2019 - 54,1%). Планове виробництва було перевиконано на 1,6%.

За даними “Енергоатому”, внаслідок затримки розрахунків та неповних розрахунків впродовж І кварталу станом на кінець березня заборгованість ДП «Гарантований покупець» та ПрАТ НЕК «Укренерго» перед компанією склала 5,4 млрд грн.

У Міненерго заявляли про борг ДП "Гарантований покупець" перед "Енергоатомом" на 4 млрд грн.

У кінці березня “Енергоатом” подав позов до ДП «Гарантований покупець» про стягнення основного боргу та штрафних санкцій на 3 млрд грн.

У 2019 році “Енергоатом” подав позов до ДП “Енергоринок” про стягнення 19 млрд грн (з яких 9,8 млрд грн - основний борг та 9,2 млрд грн - інфляційні втрати).