Шевченко: якби в МВФ було занепокоєння щодо незалежності НБУ, не було б діалогу

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко в інтерв’ю для “Голосу Америки” під час візиту у Вашингтон зауважив, що питання незалежності Національного банку “є абсолютною константою для стосунків з МВФ”, і “якщо б в МВФ були занепокоєння щодо незалежності Національного банку, в нас просто не було б зараз діалогу” (цитата).

“Я працюю в Національному банку майже чотири місяці. І за цей час ми вже всіх переконали, що політика Національного банку залишається незмінною. А це найголовніше. Ми працюємо в тому напрямку, в якому незалежні центральні банки мають працювати. Наша монетарна політика залишилась незмінною. Наш курс на таргетування інфляції залишився незмінним.

Багато хто очікував, що почнуться якісь різкі зміни, пов’язані з відсотковими ставками, з обліковою ставкою Нацбанку. Ми вже всі переконались, і МВФ у тому числі, що в нас нема змін у політиці Національного банку. Це стосується політики плаваючого курсу. Це стосується наглядових політик Національного банку. Занепокоєння щодо зміни голови Національного банку пройшли. Тому мені здається, що зараз це питання вже не на часі”, - констатував К. Шевченко.

Глава НБУ також підкреслив, що нові люди, які прийшли в команду Нацбанку - абсолютно відомі міжнародним партнерам:

“Якщо ми вже говоримо про прізвища, хоча це не є моя улюблена тема... До команди НБУ приєднався пан Юрій Гелетій (один із заступників голови НБУ, - ред.), який до цього працював заступником міністра фінансів з питань європейської інтеграції. Це людина відома нашим міжнародним партнерам? Абсолютно відома. Пан Ярослав Мотузко (один із заступників голови НБУ), який був керівником юридичного напрямку в Приватбанку після його націоналізації. Це людина, яка безпосередньо була на передовій у захисті інтересів держави щодо Приватбанку. Людина відома? Абсолютно відома.

Питання не в прізвищах. Питання в тому, що наші іноземні партнери абсолютно чітко зрозуміли, що Національний банк дотримується всіх своїх політик, і його незалежності нічого не загрожує”, - зазначив К. Шевченко.

Стосунки з Дмитром Сологубом і з Катериною Рожковою керівник центробанку України охарактеризував як робочі, додавши, що “ми працюємо разом” (цитата).

Щодо доган і перерозподілу повноважень між членами правління К. Шевченко вказав на наступне:

“Почнемо з доган. Так зване питання One Voice Policy (Політика єдиного голосу - ред.) є принциповим для роботи будь-якого центрального банку. Ви не побачите жодного центрального банку в світі, який говорить різнонаправленими меседжами. Чому? Тому що різнонаправлені меседжі можуть призвести до дестабілізації на ринках. І політика єдиного голосу Національного банку України не є виключенням.

Я вважаю, що дійсно ця політика єдиного голосу була порушена. І це стосується не виключно Рожкової або Сологуба, я не коментую прізвища. Ми говоримо про всіх членів команди. Це стосується будь-якого з членів правління. В нас немає місця для порушення будь-якої політики. Це стосується і комунікаційної політики, і монетарної політики, це абсолютно неприпустимо в комунікаціях Національного банку.

<...> [Щодо перерозподілу повноважень] Не було скорочення повноважень. Згідно з тими практиками, які, до речі, є погоджені з міжнародними партнерами, відбувся перерозподіл повноважень. І це зовсім не одне і те саме. Ми відокремили методологічний блок. Це абсолютно слушна практика.

Не може бути, що в одному блоці опрацьовується методологія нагляду за банківськими або небанківськими фінансовими установами, а потім цей самий блок спостерігає за виконанням напрацьованих у себе методологій, і після цього застосовує заходи впливу. З точки зору всіх кращих практик, в центральному банку воно не може так працювати. Методологія має бути відокремлена від тих, хто потім слідкує за виконанням цих методологічних рекомендацій”.