Шевченко: НБУ очікує зламу в динаміці інфляції в серпні-вересні

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко констатує, що інфляція в першому кварталі 2021 року виявилася вищою від прогнозу, однак Нацбанк підтверджує інфляційну мету 5% +/- 1 п.п., готовий при необхідності застосовувати інструмент облікової ставки і очікує перелому в динаміці інфляції в серпні-вересні цього року, пише "Інтерфакс-Україна".

"Наше завдання - повернути інфляцію до мети, яка у нас запланована - це 5% + -1 п.п. Якщо НБУ для того, щоб досягти цієї мети, потрібно буде підвищити процентну ставку, ми абсолютно готові це зробити", - сказав він.

"Завдяки діям НБУ і таким факторам, як новий урожай, ми очікуємо переломного моменту - це приблизно 8-9-й місяць", - додав Шевченко.

Він нагадав, що Нацбанк очікував, що інфляція в річному вимірі досягне 7,6% в березні, зокрема, базова - 5,7%, але вона вийшла відповідно на 7,5% і 5,6% за підсумками лютого. За його словами, таке зростання зумовлене, зокрема, зростанням світових цін через дії Китаю і відновленням світової економіки, а також підвищенням мінімальної зарплати в січні.

"Темпи інфляції прискорюються. Наше завдання як НБУ полягає в тому, щоб це не перетворилося на небезпечну тенденцію. Ми для цього маємо дієвий інструмент - облікову ставку, і не сумніваємося в разі потреби його застосувати", - підкреслив К. Шевченко. 

Він нагадав, що в березні НБУ вже підвищив ставку з 6% до 6,5%, а слідом за Україною до такого підвищення вдалися багато центробанків країн, що розвиваються.

Говорячи про них, Шевченко згадав ситуацію в Туреччині, наголосивши на необхідності збереження інституційної спроможності центрального банку контролювати інфляцію. "Тому що втрата довіри до центрального банку через політичне втручання дуже боляче вдарило по обмінному курсі турецької ліри: ліра втратила майже 20%", - пояснив глава НБУ.

Він не назвав, до якого рівня може бути підвищена облікова ставка.

"Це інструмент. У нас немає мети по обліковій ставці. Мета - повернути інфляцію до нашого таргету. Наші очікування тенденцій, які є в макропрогнозі НБУ: до вересня 2021 інфляція може зберігатися на рівні вище цільового діапазону", - сказав К. Шевченко.

Він нагадав, що оновлений макропрогноз буде представлений після оголошення облікової ставки 15 квітня.

Як повідомлялося, Нацбанк у січні погіршив прогноз інфляції на 2021 рік з 6,5% до 7% і заявив, що очікує її повернення до 5% в 2022 році. За його тодішніми оцінками, на кінець другого кварталу цього року інфляція складе 8,4%, третього кварталу - 8,4%.

Згідно з даними Держстату, зростання споживчих цін в Україні в 2020 році прискорилося до 5% з 4,1% в 2019 році, опинившись в центрі цільового коридору інфляційного таргетування НБУ.