Шевченко: НБУ не буде друкувати гроші для фінансування дефіциту бюджету

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко в інтерв’ю для “Голосу Америки”, коментуючи закладений у проекті держбюджету на 2021 рік дефіцит на рівні 270 млрд грн, наголосив, що “фінансування дефіциту бюджету за рахунок емісії заборонено Законом про Національний банк” (цитата).

“Це стаття 54, пункт 2. Я настільки часто цю статтю цитую, що дуже добре пам’ятаю її номер та назву. Більше того: згідно з цією статтею, там заборонене не тільки пряме фінансування дефіциту державного бюджету, а з використанням будь-яких державних структур. Тому немає підстав для розмов, що Національний банк України буде друкувати гроші з метою фінансування дефіциту бюджету. Ні. Ми знову-таки повертаємось до питання незалежності Національного банку”, - зазначив керівник Нацбанку.

Нагадаємо, в жовтні заступник глави НБУ Юрій Гелетій, коментуючи можливу участь Нацбанку у розвитку вторинного ринку ОВДП, також підкреслював незмінність позиції Нацбанку, що прихованої емісії для фінансування бюджетних витрат не буде.

“Можливо, це буде роль [НБУ як] маркет-мейкера на вторинному ринку, щоб збільшити його глибину, ліквідність, але як я вже зазначив, це мають бути операції з обмеженим обсягом і спрямовані, передусім, на розвиток ринку цінних паперів”, - зазначав Ю. Гелетій.

Перед цим К. Шевченко також констатував, що "розвиток вторинного ринку не повинен мати на меті приховану емісію" (цитата).

"ОВДП мають бути інституціонально розвинутим інструментом. Вторинний ринок має працювати з єдиною метою – забезпечувати можливість бачити реальну ціну на ОВДП у будь-який момент часу, а не лише в момент їх купівлі або погашення. Для цього ми разом з Мінфіном маємо створити ринок маркет-мейкерів і підтримувати ліквідність цього ринку. Для цих кроків потрібен час, і мова не про тиждень – два. Ми вже маємо план, долучили до роботи Мінфін, фіналізуємо дорожню карту.

Але я наголошую, що ми точно не будемо створювати цей ринок для того, щоб приховано фінансувати бюджет. Мета НБУ – це цивілізований вторинний ринок ОВДП. І наразі у нас таки рівень інституціональної довіри, що ми впораємося”, - зазначав К. Шевченко.