Шевченко критично оцінив заклики Мінфіну до держбанків збільшувати ОВДП-портфелі

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко в інтерв’ю для zn.ua таким чином описав своє ставлення до очікувань Мінфіну, що держбанки збільшуватимуть ОВДП-портфелі.

“Є загальносвітові індикатори обсягів фінансування держборгу банківською системою у відсотках від депозитної бази. Так от, 35% від депозитної бази — це максимальний показник для нашого ринку. Наразі він у нас становить майже 35%. Оці майже 35% і є відповіддю на запитання про те, як я до цього ставлюся”.

За словами К. Шевченка, “держава повинна створювати такі умови, за яких банківська система, в тому числі і держбанки, могла б долучитися повною мірою до подолання наслідків кризи”.

“Візьмемо, наприклад, урядову програму кредитування «5–7–9». Участь у ній беруть не тільки державні банки. Чому вона успішна? Бо умови прозорі, зрозумілі та однакові для всіх, і не має різниці, державний це банк чи ні. Або як приклад програма портфельних держгарантій на наступний рік, яка дозволить знизити ефективні кредитні ставки. Створення таких умов дає можливість усьому банківському сектору підтримувати економіку, не зобов’язуючи до чогось лише держбанки. І НБУ завжди готовий допомагати урядові у створенні таких умов”, - зауважив К. Шевченко.

Нагадаємо, в липні міністр фінансів Сергій Марченко зазначав, що держбанки потрібні в т.ч., щоб купувати ОВДП. “Чому ні? Я вважаю, що всі мають купувати ОВДП”, - сказав глава Мінфіну.

При цьому він запевняв, що наразі Мінфін має обмежений вплив на держбанки: “Не перебільшуйте наших можливостей. Там уже все інакше: наглядові ради, західні практики, незалежні підходи. От ми збирали держбанки і буквально вмовляли: «Шановні, а навіщо вам ті депозитні сертифікати, купуйте ОВДП». А вони нам казали: «Ой, а у нас наглядова рада ставить показники ефективності взагалі не купувати ОВДП»”.

Як писав Finbalance, держбанки - найбільші покупці ОВДП за три квартали 2020 року.

За даними НБУ, на 01.09.2020 частка ОВДП (у т.ч. докапіталізаційних) в активах Приватбанку становила 48,6%, Ощадбанку - 39,2%, Укргазбанку - 28,8%, Укрексімбанку - 26,3%.