Шевченко - про приватизацію держбанків: обговорили плани з Лондонською фондовою біржею

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко в статті для Atlantic Council констатував, що попри труднощі, з наразі стикається світова економіка, “ми маємо намір досягти цілі щодо запланованого зменшення держчастки на банківському ринку України” (цитата).

“Ми вже обговорювали плани щодо меншої присутності держави в українському банківському секторі з представниками Лондонської фондової біржі. Наша нинішня стратегія часткової приватизації державних банків України передбачає, що кроки до продажів розпочнуться не пізніше кінця 2024 року.

Я впевнений, що до того часу реформа корпоративного управління в державних банках принесе бажані результати. Це означатиме підвищення операційної ефективності та більшу прозорість, а також зменшення проблемних позик”, - зазначив К. Шевченко.

За словами глави НБУ, наразі Укргазбанк, співпрацюючи з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), є найближчим серед держбанків до часткової приватизації. “Угода вже в процесі, і переговори зараз зосереджені на технічних аспектах з очікуванням успішного закриття”, - додав К. Шевченко.

Керівник Нацбанку також розповів, що очікує придбання міжнародною фінансовою організацією частки в Ощадбанку. Разом з тим, він вказав, що для цього “ще потрібно провести значну роботу щодо перегляду відповідного законодавства та розвитку бізнес-моделі банку” (цитата).

Контекст

На початку вересня Кабмін схвалив запропоновані Мінфіном Засади реформування державного банківського сектору. Цей документ передбачає плани

- до 2025 року знизити частку держави в банківському секторі з 60% до 25%; разом з тим, уряд не виключає, що під час пандемії частка держбанків на ринку може зрости;

- скоротити частку непрацюючих активів на балансах державних банків (до менше 20% від активів);

- захищати та підтримувати реалізацію реформи корпоративного управління із більшістю незалежних членів в наглядовій раді, із забезпеченням необхідного рівня підзвітності.

Укргазбанк. Кабмін заявляв, що IFC (входить у групу Світового банку) схвалила надання позики Укргазбанку, яка буде конвертована в додатковий капітал банку.

Раніше повідомлялося, що IFC може надати Укргазбанку 5-річну позику на 30 млн євро з можливістю конвертувати її у частку в акціонерному капіталі фінустанови у розмірі до 20%.

Ощадбанк. Влада України взяла зобов’язання перед МВФ забезпечити до кінця жовтня 2020 року виконання всіх умов для входження ЄБРР до капіталу Ощадбанку.

Водночас у вересні Кабмін заявляв про потребу створення всіх необхідних передумов для забезпечення вступу міжнародних фінансових організацій (МФО) до капіталу Ощадбанку до кінця 2020 року. Як зауважували в уряді, йдеться в т.ч. про позбавлення держгарантії вкладів в Ощадбанку та приєднання його до системи гарантування вкладів ФГВФО  (причому відповідний закон має бути прийнятий до листопада). "Очікується, що участь МФО у капіталі Ощадбанку призведе до мажоритарної або повної приватизації банку до кінця 2025 року", - зауважував уряд.

На початку вересня НБУ, Мінфін, ФГВФО в рамках Ради з фінансової стабільності погодили план входження Ощадбанку до системи ФГВФО з 1 січня 2021 року. "Враховуючи великий депозитний портфель банку та, відповідно, потребу у значних внесках банку до Фонду, для установи буде передбачено перехідний період до 31 грудня 2023 року в частині сплати регулярних зборів. Ця пропозиція Ради з фінансової стабільності потребує імплементації на рівні закону", - йшлося в спільній заяві НБУ, Мінфіну, ФГВФО.

Укрексімбанк. У вересні Кабмін констатував, що держава прагне знайти міноритарного інвестора для Укрексімбанку на 5-річному горизонті “з потенційною приватизацією в довгостроковій перспективі” (цитата).

23.09.2020 Кабмін ухвалив рішення докапіталізувати Укрексімбанк на 6,8 млрд грн через внесення в статутний капітал 15-річних ОВДП зі ставкою до 9,3%.

Приватбанк. Уряд у вересні підтвердив плани вийти з капіталу націоналізованого банку.

За даними Міністерства фінансів, за перше півріччя обсяг непрацюючих кредитів Приватбанку збільшився на 4%, або на 8,6 млрд грн - до 247,8 млрд грн (з них 219,2 млрд грн - кредити юрособам, а 28,5 млрд грн - фізособам). Як уточнював Мінфін, частка непрацюючих кредитів у портфелі Приватбанку - 81% (на початок року - 80%), з яких 88% - "кредити юридичних осіб, які пов`язані з колишніми власниками банку та групою "Приват" (цитата). Як зауважувалося, 95% кредитного портфеля юросіб (або 219 млрд грн) є дефолтним.

Додамо, що в червні Рада з фінансової стабільності затвердила трирічні плани зі зниження NPL у держбанках. Відповідно до цих планів, держбанки за три роки зменшать розмір NPL з 416 млрд грн (обсяг NPL станом на червень) на 305 мільярдів гривень або 73% від всього обсягу.

У квітні НБУ надав банкам критерії для списання непрацюючих кредитів. Після цього Ощадбанк списав за рахунок сформованих резервів відповідні NPL на 25 млрд грн (йшлося, передусім, про борги “сонячних” проектів Клюєвих у Криму). Також регулятор анонсував списання у вересні NPL на 25 млрд грн, наголошуючи, що “списання не означає прощення боргу”, оскільки “банки продовжать роботу зі стягнення з боржників” (цитата).

“Крім того, планується проведення реструктуризації життєздатних кредитів, стягнення заставного майна з подальшою реалізацією, а також продаж чи уступка прав вимоги за проблемними портфелями [у т.ч. на “голландських” аукціонах]. Затвердження планів роботи держбанків зі зниження NPL означає виконання одного зі структурних маяків програми співпраці України з МВФ”, - зауважував НБУ.