Шевченко - про часткову приватизацію Ощадбанку: ще потрібно провести значну роботу

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко в статті для Atlantic Council розповів, що очікує придбання міжнародною фінансовою організацією частки в Ощадбанку. Разом з тим, він вказав, що для цього “ще потрібно провести значну роботу щодо перегляду відповідного законодавства та розвитку бізнес-моделі банку” (цитата).

Нагадаємо, влада України взяла зобов’язання перед МВФ забезпечити до кінця жовтня 2020 року виконання всіх умов для входження ЄБРР до капіталу Ощадбанку.

Водночас у вересні Кабмін заявляв про потребу створення всіх необхідних передумов для забезпечення вступу міжнародних фінансових організацій (МФО) до капіталу Ощадбанку до кінця 2020 року. Як зауважували в уряді, йдеться в т.ч. про позбавлення держгарантії вкладів в Ощадбанку та приєднання його до системи гарантування вкладів ФГВФО (причому відповідний закон має бути прийнятий до листопада). "Очікується, що участь МФО у капіталі Ощадбанку призведе до мажоритарної або повної приватизації банку до кінця 2025 року", - зауважував уряд.

На початку вересня НБУ, Мінфін, ФГВФО в рамках Ради з фінансової стабільності погодили план входження Ощадбанку до системи Фонду гарантування вкладів з 1 січня 2021 року.

"Враховуючи великий депозитний портфель банку та, відповідно, потребу у значних внесках банку до Фонду, для установи буде передбачено перехідний період до 31 грудня 2023 року в частині сплати регулярних зборів. Ця пропозиція Ради з фінансової стабільності потребує імплементації на рівні закону", - йшлося в спільній заяві НБУ, Мінфіну, ФГВФО.

Контекст

Міністерство фінансів заявляло, що докапіталізація Ощадбанку "у цьому році, ймовірно, не знадобиться, проте ризики залишаються" (цитата).

Ощадбанк за підсумками січня-серпня декларував прибуток 4,44 млрд грн. Ключова причина цього - переоцінка ОВДП-портфелю внаслідок ослаблення курсу гривні (позитивний результат від операцій з фінансовими активами та зобов’язаннями - 6,22 млрд грн).

На 01.10.2020 Ощадбанк декларував показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу на рівні 18,69% (вимога НБУ - не менше 10%).

За результатами стрес-тесту, проведеного в 2019 році, в Ощадбанку за базовим макроекономічним сценарієм була встановлена потреба в капіталі на 13,5 млрд грн, а за несприятливим макросценарієм - на 28,25 млрд грн. За даними держбанку, з урахуванням здійснених ним заходів (у т.ч. реструктуризації кредитного портфелю, - ред.), на 01.09.2019 потреба в капіталі за базовим макросценарієм зменшилася до 6,2 млрд грн, а за несприятливим макросценарієм - до 21,1 млрд грн. Оцінка стійкості банків базувалася на таких макроекономічних припущеннях НБУ щодо курсу: для базового сценарію - 30 грн/дол на кінець 2019 року, для несприятливого сценарію - 37 грн/дол.

НБУ повідомляв, що в 2020 році провів експрес-стрес-тест, згідно з яким потреба в капіталі може виникнути в 9 банків, на які припадає 30% активів сектору. Серед них - два держбанки з часткою 25% активів (слід розуміти, йдеться про Ощадбанк та Укрексімбанк, - ред.). За інформацією регулятора, потреба банків у капіталі протягом одного року може становити 10,3 млрд грн. Проте це значно менше порівняно з оцінками стрес-тесту 2019 року: тоді за базовим сценарієм, що передбачав продовження циклу економічного зростання, цей показник становив 14,1 млрд грн, а за несприятливим, що передбачав падіння економіки та глибоку девальвацію, – 37,4 млрд грн.

Кабмін констатував, що держбанки до грудня проведуть стрес-тест для визначення потенційної потреби в капіталі через кризу, спричинену пандемією COVID-19.

Як зауважувалося, уряд готовий покрити дефіцит капіталу в разі відповідної необхідності. Так, 23 вересня уряд вирішив докапіталізувати Укрексімбанк на 6,8 млрд грн за рахунок внесення ОВДП в статутний капітал.

Меморандум України та МВФ передбачає можливість випуску Мінфіном ОВДП на 20 млрд грн для підтримки банків і ФГВФО.

30.06.2020 Рада фінстабільності затвердила оперативні плани держбанків щодо зниження NPL, який для Ощадбанку передбачає скорочення поганих кредитів з 55% на початок 2020 року до 37% в 2021 році, до 11% у 2022-му і до 7% в 2023-му.

Ощадбанк планує восени продавати свої активи на “голландських” аукціонах (тобто з дисконтом).

Ощадбанк за перше півріччя списав непрацюючі кредити на 25 млрд грн. Йдеться, передусім, про борги "сонячних" проектів "імені" Клюєвих у Криму. НБУ наголошував, що “списання не означає прощення боргу”, і держбанки продовжать роботу зі стягнення з боржників.

За даними Ощадбанку, з початку року в рамках закону «Про фінансову реструктуризацію» він провів реструктуризацій на суму 16,4 млрд грн. Як зауважує держбанк, загалом з початку дії цього закону (тобто за кілька років) провів реструктуризацій на 43,5 млрд грн.

Раніше повідомлялося, що Ощадбанк реструктуризував у т.ч. борги власника ТРЦ “Гулівер”, ще кількох компаній, пов’язаних з мережею супермаркетів “Ельдорадо”, мережі АЗС WOG та “Клубу сиру” (ці структури - з групи “Континіум”), компаній з агрохолдингу “Укрлендфармінг” тощо.

За даними Міністерства фінансів, за перше півріччя обсяг непрацюючих кредитів Ощадбанку скоротився на 21%, або на 16,4 млрд грн - до 60,9 млрд грн.

Частка NPL (непрацюючих кредитів) у портфелі Ощадбанку на 01.07.2020 - 50%.

На 01.07.2020 у портфелі Ощадбанку 51% кредитів юрособам (55,8 млрд грн) були непрацюючими. За півроку обсяг NPL юросіб скоротився на 26%, або 16,8 млрд грн (на початок року їх частка в портфелі була 58%, або 72,6 млрд грн). Працюючий кредитний портфель юросіб за півроку зріс на 2%, або на 1 млрд грн до 53,2 млрд грн Як зазначається, покриття непрацюючого кредитного портфелю юросіб кредитним ризиком згідно з постановою НБУ №351 (обсяг резерву згідно МСФЗ + покриття за рахунок капіталу) становило 86,2%.

Щодо кредитного портфелю фізосіб. На 01.07.2020 його загальний обсяг становив 12 млрд грн, а частка непрацюючих позик - 43% (5,1 млрд грн). а півроку частка NPL зросла на 7%Ю або 0,3 млрд грн. Працюючий кредитний портфель фізосіб за перше півріччя зріс на 7%, або на 0,5 млрд грн до 6,9 млрд грн. Покриття непрацюючого кредитного портфелю фізосіб кредитним ризиком згідно з постановою НБУ №351 (обсяг резерву згідно МСФЗ + покриття за рахунок капіталу) становила 68,1%.

Як констатував Мінфін, за перше півріччя в Ощадбанку зменшено прострочену заборгованість на 1,7 млрд грн, у т.ч. погашено власними коштами – 0,9 млрд грн; реалізовано заставленого майна – 52,3 млн грн; прийнято заставленого майна на баланс банку – 0,7 млрд грн.

на 01.07.2020

на 01.01.2020