Ще немає рішення, кому буде підпорядковуватися Служба фінрозслідувань, - нардеп

Все про економіку та фінанси

Робоча версія законопроекту про створення Служби фінансових розслідувань вже підготовлена та передана в Мінфін для погодження. Водночас наразі ще обговорюється питання, кому буде підпорядковуватися СФР - президенту чи Кабміну, повідомив в інтерв’ю для “Цензора” обраний нардеп від партії “Слуга народу” Данило Гетманцев, якого називають одним з основних претендентів на посаду керівника парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.

“Особливість в тому, що ми не збираємося робити те ж саме, що робила команда колишнього президента: вони хотіли створити елітний підрозділ, який розслідував би тільки великі системні правопорушення у фінансовій сфері. Ми вважаємо, що нам потрібно інше. Ми обіцяли людям ліквідувати податкову міліцію, забрати функцію розслідування економічних злочинів у Нацполіції та СБУ. Замість цього створити єдиний орган, щоб не було дублювання повноважень і до бізнесу не приходили представники різних правоохоронних відомств з одним і тим же питанням. У т.зв. законопроекті Южаніної це дублювання функції зберігалося”, - зазначив Д. Гетманцев.

Говорячи про можливість/неможливість працевлаштування в СФР працівників податкової міліції, обраний нардеп зауважив, що особисто виступає проти того, щоб “ставити клеймо на податкових міліціонерів тільки тому, що вони працювали у відомстві”.

“Вважаю, що вони на загальних підставах відкритого конкурсу повинні бути допущені до формування нової структури. Якщо ми хочемо будувати нормальну країну, ми нікого не повинні обмежувати в праві на професію і в праві на те, щоб зайняти якусь посаду лише на тій підставі, що людина десь працював до цього”, - зазначив Д. Гетманцев.

“Держава вже має досвід у створенні ДБР, НАБУ, САП. Але ми розуміємо, що ця структура могутніша, ніж те ж НАБУ. Тому що вона повинна бути представлена ​​в регіонах, взяти на себе розслідування злочинів, які зараз розслідують регіональні підрозділи податкової міліції. Тому процес непростий. Але я вважаю, що будь-який організаційний процес залежить від того, хто ним займається. Від лідера, який або розповідає казки про те, що йому заважає, або, навпаки, діє. Тому якщо службу очолить сильна людина, її можна створити і за 3 місяці. Ну, або затягнути процес, як це було з ДБР.

В процесі реорганізації завжди є період, коли співіснують паралельно два органу. Той, який ліквідується, і той, який створюється. Зараз і ГФС працює, і ДПС. Одночасно. І митниці не припиняють свою діяльність, поки формується нова структура. Так що буде період паралельного співіснування”, - розповів Д. Гетманцев.

Нагадаємо, нещодавно секретар РНБО Олександр Данилюк заявив, що законопроект про створення СФР розроблений Міністерством фінансів у 2016 році, буде винесено на розгляд Верховної Ради, заявив в інтерв`ю BBC секретар РНБО.

"У 2016 році був розроблений цей законопроект, його провели через Кабмін, але потім президент [Петро] Порошенко його призупинив. Він вирішив створити новий орган - Бюро національної фінансової безпеки, яке вважав альтернативою, але насправді воно просто цементувало його вплив", - зазначив О. Данилюк.

За його словами, тоді кабмінівський законопроект не зареєстрували у Верховній Раді. Замість нього депутати зареєстрували проект Ніни Южаніної. "І все зупинилося через цей конфлікт, реформа не відбулася. Як не сталося і остаточного скасування податкової міліції. Зараз ми цей законопроект оновили", - сказав колишній міністр фінансів.

Вказаний законопроект про Службу фінансових розслідувань був розроблений Мінфіном на чолі з О. Данилюком за участю західних партнерів і МВФ. Він передбачає створення нового органу, який перебере на себе функції податкової міліції та економічних підрозділів Служби безпеки і Нацполіції. Згідно з документом, СФР має підпорядковуватися Мінфіну. Її створення покликане замінити силові підхід до боротьби з економічними злочинами на аналітичний.