Законопроект про БЕБ: Гетманцев каже, що СБУ таки не буде займатися економікою

Все про економіку та фінанси

28 вересня фінкомітет ВР рекомендував Верховній Раді прийняти в другому читанні та в цілому законопроект №3087д "Про бюро економічної безпеки" з пропозиціями суб’єктів права законодавчої ініціативи та з урахуванням поправок, повідомляє прес-служба парламенту.

Як зазначається, члени комітети обговорили спірні питання щодо складу конкурсної комісії для призначення директора Бюро, вимог до освіти директора, доцільності створення тренінгового центру, обов’язковості застосування поліграфа в роботі, доступу до інформаційних джерел, стратегії роботи, граничної чисельності та проведення аудиту Бюро.

Нардепи підтримали рішення, що конкурсна комісія з відбору директора Бюро економічної безпеки має складатися з трьох осіб від Кабінету Міністрів України, трьох осіб від Ради національної безпеки і оборони, трьох осіб від Верховної Ради України (2 представника комітету фінансів, податкової та митної політики та одна особа від комітету з питань правоохоронної діяльності).

Нардепи підтримали поправку, що директор Бюро економічної безпеки має мати вищу юридичну та/або економічну освіту, стаж роботи за спеціальністю не менше десяти років, досвід роботи на керівних посадах в органах влади, підприємствах, установах, організаціях незалежно від форми власності не менше п’яти років, вільно володіє державною мовою і здатний за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, станом здоров’я виконувати відповідні службові обов’язки.

Перший заступник глави парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк повідомив, що комітет в понеділок проголосував за те, “щоб де-факто залишити економіку як підрозділ СБУ” (цитата).

“Тобто не тільки Бюро економічної безпеки буде мати право лізти до бізнесу, але і СБУ. Саме те, на [що] скаржиться бізнес. Не вистачило одного голосу на комітеті, щоб схвалити нормальну редакцію. Все. Ще одна реформа мінус. Закон в такий редакції буде звичайною профанацією”, - зауважив парламентар.

Згодом голова фінкомітету Ради Данило Гетманцев заявив, що згідно з законопроєктом про створення Бюро економічної безпеки, СБУ все-таки не буде займатися економікою, пише "Економічна правда".

"Дякую колезі Железняк за пильність, проте в законопроекті БЕБ ніякої зради немає. Комітетом було підтримано виключити всі норми, що стосуються розслідувань у сфері економіки у всіх галузевих законах, які зачіпають компетентні функції СБУ. Діяльність підрозділів суворо обмежена функціональним набором, що залишився. Отже, все ок. СБУ не займається економікою, як і обіцяли", - зазначив Д. Гетманцев.

Нагадаємо, на початку вересня Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №3087-д "Про Бюро економічної безпеки України".

Раніше Данило Гетманцев розповідав, що згідно з відповідним законопроектом, Бюро економічної безпеки замінить собою всі правоохоронні органи “по фінансовим злочинам у сфері бізнесу” (СБУ, Нацполіцію, податкову міліцію).

За його словами, цей правоохоронний орган буде підзвітний президенту.

Як зазначалося, “спецназу” в нього не буде, але “буде можливість здійснювати оперативно-розшукові заходи, і самостійно вести слідчі дії”. Для проведення силових спецоперацій Бюро зможе залучати “Альфу” (спецпідрозділ СБУ, - ред.). Передбачається, що податкова міліція буде повністю ліквідована, а люди, які там працюють, зможуть переходити в новий орган “на загальних підставах”. “Заборони на перехід немає, але автоматично нікого переводити теж не будуть”, - зауважив Д.Гетманцев.

Він додавав, що до кінця року має бути не лише прийнятий законопроект, “але і запущений орган”. “Так ми це плануємо”, - зауважив глава фінкомітету ВР.

Ярослав Железняк у контексті згаданого законопроекту вказував на прямий вплив президента на призначення та звільнення директора БЕБ, збереження економічного підрозділу та підрозділу «К» СБУ, можливість переведення працівників у новоствореному органі без конкурсу, можливість призначати на посади люстрованих чиновників та правоохоронців часів Януковича.

Нардепа Ольга Василевська-Смаглюк, яка входить у фінкомітет ВР, зазначала, що згідно з законопроектом, директор Бюро економічної безпеки призначається президентом за поданням конкурсної комісії, яка подає на розгляд главі держави “три найкращих кандидатури”. При цьому президент має проводити “незалежний аудит” ефективності діяльності бюро. Проектом пропонується у складі бюро створити підрозділ детективів-аналітиків. Гранична чисельність працівників бюро - 4 тис осіб. Працівниками бюро будуть державні службовці, що мають спеціальні звання, а також співробітники, які будуть працювати за трудовим договором. Посадовий оклад працівників бюро - не менше 20 прожиткових мінімумів.