СБУ: в системі моніторингу податкових накладних була спеціально закладена помилка

Все про економіку та фінанси

Начальник управління кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк в ефірі програми “Свобода слова Савіка Шустера” заявив, що СБУ зупинила масштабну схему, що здійснювалися завдяки помилці, спеціально внесеній в алгоритм роботи системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків при реєстрації податкових накладних (СМКОР), пише "Укрінформ".

Цитата з виступу представника СБУ:

"Починаючи з весни 2020 року Службою безпеки України в рамках відповідних кримінальних проваджень були здійснені певні заходи для зупинки наймасштабнішої схеми. В кінці травня була приведена до нормального алгоритму робота електронно-обчислювальної системи Державної податкової служби — так званого СМКОР, систему моніторингу критеріїв оцінки ризиків при реєстрації податкових накладних.

Була спеціально закладена неточність, математична і логічна помилка функціонування системи. Через цю помилку система сприймала незаконні податкові операції, як операцію, яку здійснює великий платник податків. І вона її не блокувати апріорі, тому що вважала, що така компанія не може бути протизаконною.

Тільки після змін, які відбулися в Державній податковій службі СБУ спільно з Державною податковою службою та Міністерством цифрової трансформації надали доступ і дали можливість швидко виправити цей алгоритм.

Завдяки цьому, з травня додатково надійшло до державного бюджету 22 млрд грн.

Я впевнений, що в державі, яка розвивається, цифровізація — це єдиний дієвий можливий шлях для того, щоб перемогти масштабну корупцію, перемогти масштабні злочинні схеми. Але цифровізація повинна бути грамотною і системною, повинен бути чіткий фундамент. А не так, коли реєстри формуються таким чином, що навіть немає взаємодії між центральним органом і регіональними. Таких фактів дуже багато, і це призводить до того що потім потрібно все це переписувати, по-новому закуповувати обладнання та програмні продукти, відкривати кримінальні справи. Тобто ось ці питання потрібно вирішити спочатку, так, щоб не допустити проблем в майбутньому".